V celkovom porovnaní je Slovensko stále pod priemerom EÚ.
Fosílne palivá, akými sú zemný plyn, ropa či uhlie, v roku 2021 pokrývali z celkového hrubého dopytu po energiách v štátoch EÚ 69,87 %. V porovnaní s predošlým rokom 2020, kedy to bolo 69,77 %, sa podiel fosílnych zdrojov v EÚ mierne zvýšil.
Vyplýva to z čerstvých údajov, ktoré tradične s ročným odstupom zverejnil Eurostatu. Dáta zahŕňajú spotrebu energií vo všetkých odvetviach, vrátane výroby elektrickej energie, vykurovania a chladenia či dopravy.
Pozreli sme sa, ako v štatistike obstáli jednotlivé krajiny. Slovensko sa zaradilo ku krajinám, kde podiel fosílnych zdrojov medziročne stúpol najvýraznejšie.
V článku sa dozviete:
- ako sa v EÚ vyvíja celkový podiel fosílnych palív od roku 1990,
- ktoré krajiny sa od fosílnych zdrojov odklonili najvýraznejšie,
- čo ukazuje medziročné porovnanie.
Štáty EÚ sú napriek rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) stále z väčšej časti energeticky závislé na plyne, rope, uhlí a ďalších fosílnych palivách. Ako ukazujú aj najnovšie dáta Eurostatu, z týchto zdrojov aktuálne pochádza približne 70 % všetkej dostupnej energie v EÚ.
Pri zohľadnení dlhšieho časového obdobia však fosílne palivá zaznamenali výrazný pokles. Ich celkový podiel klesol od roku 1990 z úrovne 82,37 % o viac ako dvanásť percentuálnych bodov. Podpísal sa pod to najmä kontinuálny pokles do roku 2014 a následne v období rokov 2017 – 2020.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.