VSE
VSE
Belimo 2

Európsky parlament odmietol zvýšenie cien emisných povolení

Poslanci Európskeho parlamentu dnes zamietli návrh na zmrazenie aukcií s časťou emisných kvót, ktoré malo prispieť k zvýšeniu ceny "povolení na znečisťovanie" v EÚ. Podľa väčšiny poslancov by manipulácia s počtom povolení podkopala dôveru v systém obchodovania s emisiami (ETS), ktorého cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov. V samostatnom hlasovaní poslanci podporili dočasné vyňatie medzikontinentálnych letov zo systému ETS.

Európsky parlament odmietol zvýšenie cien emisných povolení

Dreamstime

  • Spravodajstvo |  16.04.2013 |  Tlačová správa Európskeho parlamentu | redakcia

Návrh na zmrazenie aukcií s emisnými kvótami, označovaný ako "backloading," bol zamietnutý tesnou väčšinou hlasov. Za odmietnutie návrhu hlasovalo 334 poslancov, 315 návrh podporilo a 63 poslancov sa hlasovania zdržalo. Návrh tak bude vrátený výboru EP pre životné prostredie na prepracovanie.

Odporcovia návrhu presadzujú hlbšiu reformu systému obchodovania s emisiami. Obávajú sa tiež, že zasahovanie do počtu povolení by mohlo naštrbiť dôveru hráčov v samotný systém. Podľa niektorých by zároveň nárast ceny uhlíka narušil konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, pričom vyššiu cenu by v konečnom dôsledku zaplatili domácnosti.

Podľa poslancov, ktorí návrh podporili, sa musí korigovať prebytok povolení, aby mohol systém ETS správne fungovať a naplniť tak svoje ciele. Zvýšenie cien uhlíka by podľa nich urýchlilo prechod EÚ k zelenej ekonomike prostredníctvom stimulácie investícií a inovácií. Vyššia cena by tiež mohla pomôcť prepojiť európsky trh s emisnými kvótami s trhmi iných regiónov.

"Hlboko ľutujem výsledok dnešného hlasovania. Toto je začiatok repatriácie politiky v oblasti ochrany životného prostredia," vyhlásil spravodajca zamietnutého návrhu, poslanec Matthias Groote (S&D, DE). "Tento druh politiky hrá do karát klimatickým skeptikom. Zamietnutie návrhu na backloading oslabuje únijný systém obchodovania s emisiami a ohrozuje naše klimatické ciele," dodal.

Výnimka z ETS pre medzikontinentálne lety

Súčasťou samostatného legislatívneho návrhu, ktorého spravodajcom je poslanec Peter Liese (EPP, DE), je dohoda s Radou EÚ na dočasnom pozastavení platnosti systému ETS pre medzikontinentálne lety, s cieľom uľahčiť dosiahnutie globálnej dohody v rámci Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO). Parlament tento návrh podporil pomerom hlasov 577 (za): 114 (proti): 21 (zdržalo sa).

"Emisie leteckej dopravy sa od roku 1990 viac-menej zdvojnásobili a neustále sa zvyšujú," zdôraznil poslanec Liese. "Námietky tretích krajín voči ich začleneniu do systému ETS nie sú opodstatnené. Platnosť systému pozastavujeme preto, lebo chceme dosiahnuť celosvetovú dohodu v rámci ICAO. Táto výnimka však nebude platiť dlhšie ako rok," uviedol a dodal, že rámci rokovaní by EÚ mala diskutovať aj s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym. "Ak sa po prijatí Kerry-Liebermanovho zákona USA nebude snažiť o dosiahnutie dohody, pán Kerry stratí dôveryhodnosť."

Súvislosti

ETS je v roku 2005 vytvorený systém obchodovania s emisnými povoleniami, ktorý stanovuje a postupne znižuje celkové emisné stropy v rámci EÚ. Do roku 2020 by množstvo emisií vyprodukovaných odvetviami, na ktoré sa vzťahuje systém ETS, malo v porovnaní s rokom 2005 klesnúť o 21%.

Pod týmto stropom spoločnosti dostávajú alebo nakupujú emisné povolenia, ktoré dražia členské štáty. Jedno povolenie zodpovedá jednej tone emisií CO2. Spoločnosti tiež môžu predávať nevyužité povolenia. Obmedzená ponuka povolení zaisťuje ich hodnotu a motivuje tak spoločnosti k investíciám do znižovania emisií.

Reakcie slovenských europoslancov

"ETS je kľúčovým nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov, čo je našim cieľom. Efektívne kombinuje potreby trhu a chráni životné prostredie. Bolo by krokom späť prejsť na iný systém," uviedol poslanec Miroslav Mikolášik (EPP, SK).

"Pokus Komisie o stiahnutie 900 mil. kvót zo systému obchodovania s emisiami EÚ by síce priniesol zvýšenie cien povoleniek a oživenie obchodovania s nimi, ale dôsledkom by bolo zvýšenie cien priemyselných produktov. To by v konečnom dôsledku zaplatili občania a na opatrení by zarobili len obchodníci," uviedol poslanec Jaroslav Paška (EFD, SK).

"Pre Slovensko by bolo výhodné, ak by sa cena emisných povoleniek zvýšila. Preto som návrh Komisie nakoniec podporila, hoci si ešte dobre pamätám na kauzu Interblue prvej vlády premiéra Fica. V parlamente však nakoniec zvíťazilo presvedčenie, že tento návrh problém obchodovania s emisiami nerieši," uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, SK).

Dokumenty

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Orgán schvaľuje strategické dokumenty aj účtovnú uzávierku ÚRSO. Rozhoduje tiež o odvolaniach voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO.

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rast obnoviteľných zdrojov aktuálne ťahajú hlavne strešné fotovoltiky vo firmách, ukazujú dáta SEPS.

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Zmeny sa týkajú aj taríf za straty a za prístup do distribučnej sústavy. Niektoré sadzby idú hore aj o desiatky percent.

X
X
X
X