Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Európska rada v júni podporila pokročilé biopalivá, ale aj väčšiu flexibilitu pre štáty

Európska rada prijala v júni politickú dohodu o opatreniach smerom k intenzívnejšej podpore novej generácie biopalív, ktoré majú mať nižší negatívny dopad na životné prostredie z hľadiska emisií skleníkových plynov. Informáciu priniesol portál Euroskop.cz. Dohoda sa týka návrhu smernice, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 98/70/ES o kvalite benzínu a motorovej nafty a smernica 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

Európska rada v júni podporila pokročilé biopalivá, ale aj väčšiu flexibilitu pre štáty

Flickr

Tzv. biopalivá prvej generácie, vyrábané z potravinárskych a energetických zdrojov, vyvolávajú kritiku kvôli emisiám skleníkových plynov, ktoré sa navyšujú vplyvom využívania poľnohospodárskej pôdy na pestovanie plodín určených na biopalivá, a spôsobujú tak tzv. nepriame zmeny využívania pôdy (indirect land use change, tzv. ILUC). Nová generácia palív je vyrábaná z alternatívnych zdrojov, ako sú napríklad morské riasy a odpady.

V súvislosti s prijatím smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (č.28/2009) a smernice o kvalite palív (č 70/98) vyzvali EP a Rada Komisiu na analýzu negatívnych dopadov plynúcich z plnenia cieľov týchto legislatívnych aktov v súvislosti s nepriamymi zmenami vo využívaní pôdy a prípadne ku spracovaniu legislatívneho návrhu.

Tie okrem iného stanovujú záväzný cieľ 10 % podielu obnoviteľných zdrojov energie v doprave do roku 2020 a 6 % zníženie intenzity skleníkových plynov, ktorá emitujú paliva v doprave. Komisia predložila návrh v októbri 2012.

Kľúčové a sporné body

Podľa poslancov by sa mal znížiť podiel biopalív tzv. prvej generácie v roku 2020. Kým súčasná legislatíva stanovuje udržať tento podiel v roku 2020 na hranici 10 % energie spotrebovanej v doprave, poslanci EP podporujú zníženie na podiel 6 % (na rozdiel od 5 % pôvodne navrhovaných Komisiou).

Členské štáty sa zhodli na posilnení podpory novej generácie biopalív, súčasne však chcú garantovať istotu už realizovaných investícií do sektoru tradičných biopalív. K zníženiu tzv ILUC má dôjsť prostredníctvom stanovenia stropu pre konvenčné biopalivá na 7 % celkovej spotreby energie v doprave.

Členské štáty majú prijať záväzný národný plán dosiahnutie 0,5 % podielu druhej a tretej generácie biopalív v rámci celkového cieľa 10 % podielu obnoviteľných zdrojov v doprave (EP navrhoval dokonca 2,5 %). Zároveň majú byť členské štáty oprávnené nastaviť nižší cieľ v prípade "objektívnych" dôvodov, ktoré musia predložiť rovnako ako zároveň vysvetliť neplnenie stanoveného cieľa. Osobitnú podporu majú získať vozidlá poháňané elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov energie.

Záujmové skupiny kritizujú, že sa tým okrem iného ohrozuje záujem investorov o investície do inovatívnych technológií obnoviteľných zdrojov. Predstavitelia agrárneho sektoru zase poukazujú na to, že toto opatrenie môže mať vplyv na zamestnanosť v poľnohospodárstve a splnenie energeticko-klimatických cieľov EÚ.

Zdroj: Euroskop.cz

Pre expertov: Návrh smernice

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.