Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Schválenie ambicióznejšieho cieľa klimatickej politiky stroskotalo na odmietavom postoji krajín V4 a Nemecka. Slovensko sa nakoniec pridalo k väčšine.

EÚ sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050

Foto: Dreamstime

Európska únia sa nedohodla na uhlíkovej neutralite do roku 2050. Minulotýždňový summit EÚ v Bruseli prejednával aj ciele klimatickej politiky, no jednotný postup stroskotal na postoji väčšiny krajín V4, Estónska a nakoniec aj Nemecka. Slovensko, podobne ako ďalších 23 krajín, presadzovalo zníženie uhlíkových emisií na nulu.

Zástupcovia vlád krajín EÚ sa tak síce prihlásili k cieľu Parížskej klimatickej dohody obmedziť otepľovanie Zeme na 1,5 stupňa Celzia do konca storočia, no dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 hlavný text neobsahuje. Uvedený rok sa nachádza iba v poznámke pod čiarou: „V prípade prevažnej väčšiny členských štátov sa klimatická neutralita musí dosiahnuť do roku 2050.“ Európska únia sa tak nebude môcť pochváliť jednotným postojom na septembrovom klimatickom summite OSN a ísť príkladom ostatným krajinám sveta, ktoré v ambicióznosti zaostávajú.

Sprísňovanie environmentálnych štandardov škodí priemyslu

S uhlíkovou neutralitou majú problém najmä okolité krajiny Slovenska, kde energetika závisí výrazne od uhlia. Ambiciózne ciele a opatrenia by predstavovali dodatočné náklady pre podniky, čím by sa znižovala konkurencieschopnosť ekonomiky. Preto najmä stredo a východoeurópske krajiny žiadajú o možnosť zohľadnenia svojich špecifík a rozhodnutia koľko a z čoho sa bude vyrábať.  

Uhlie je významným zdrojom aj v českej energetike a tamojšia vláda sa obáva dopadov možných opatrení na ekonomiku. Podľa ministra obchodu a priemyslu Karla Havlíčka je rok 2050 ako cieľový termín pre uhlíkovú neutralitu je nerealistický. „Sme za nové trendy, ale nie tak, aby to zabilo český a európsky priemysel", uviedol pre portál Euractiv. Upozornil, že sprísňovanie ennvironmentálnych štandardov v Európe môže viesť k tomu, že dovoz z Ázie bude lacnejší ako domáca produkcia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft sprístupnil dáta o kvalite ovzdušia v okolí rafinérie

Slovnaft sprístupnil dáta o kvalite ovzdušia v okolí rafinérie

Na troch monitorovacích staniciach v Bratislave Slovnaft sleduje koncentrácie oxidov síry, dusíka, benzénu či tuhých častíc. Dáta sú odteraz dostupné online.

Cena emisných povoleniek atakuje hranicu 30 eur/tonu

Cena emisných povoleniek atakuje hranicu 30 eur/tonu

Nemecko zvažuje stiahnuť voľné kvóty po zatvorení uhoľných elektrární. Na rast povoleniek zareagovala aj cena elektriny na burze.

V Hriňovej zrekonštruujú vedenie zo 60. rokov. Obyvateľov čakajú odstávky

V Hriňovej zrekonštruujú vedenie zo 60. rokov. Obyvateľov čakajú odstávky

Elektrické vedenie vysokého napätia sa nachádza v neprístupnom teréne, energetikom bude pri prácach pomáhať vrtulník.