EÚ pripravuje novú stratégiu, CZT a obnoviteľné zdroje sú prioritou | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

EÚ pripravuje novú stratégiu, CZT a obnoviteľné zdroje sú prioritou

Lepšie využívané obnoviteľné zdroje a centrálne vykurovanie ako priorita, aj to je súčasťou stratégie, ktorú pripravuje Európska komisia s cieľom znížiť plytvanie energiami. Producenti energie sa obávajú, že dopady stratégie povedú k poklesu ich tržieb. Správu priniesla agentúra Reuters.

EÚ pripravuje novú stratégiu, CZT a obnoviteľné zdroje sú prioritou

Foto: Fotolia

Vo februári budúceho roka komisia plánuje zverejniť odporúčania týkajúce sa vykurovania a chladiacich systémov. Tie by neskôr mohli poviesť k legislatívnym zmenám a tvorbe nových smerníc. Podľa súčasných návrhov komisia vidí ťažisko vo väčšom využívaní obnoviteľných zdrojov a v centrálnom zásobovaní teplom.

Veľké firmy očakávajú prepad

Komisia zamýšľa, že obnoviteľné zdroje by v teplárenstve mali byť zvýhodnené prostredníctvom daní a verejných investícii, ktoré by mali pomôcť rozvinúť trh. "Sme presvedčení, že v Európe sa nám bude dariť oveľa lepšie než dnes, kedy míňame takmer 40 % energie na vykurovanie a chladenie," uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

Veľkí výrobcovia energie ako EDF, E.ON či Enel, pre ktorých je prechod k výrobe obnoviteľnej energie problematický už teraz, sa obávajú, že pretláčanie ďalších obnoviteľných zdrojov do energetiky ešte viac sťaží ich podnikanie. Podpora centrálneho vykurovania podľa nich taktiež zníži dopyt po energii.

Voľba ľudí medzi elektrinou a plynom, medzi lepšou izoláciou a efektívnejším kúrením či medzi centrálnou a individuálnou produkciou tepla môže mať na biznis modely európskych energetických firiem významný dopad.

Obnoviteľné zdroje kúrenie (zatiaľ) obchádzajú

Vykurovanie a (v menšej miere) chladenie tvoria približne 40 % spotreby energie v EÚ. Napriek tomu sa ich však existujúce politiky EÚ dotýkajú iba nepriamo a oveľa viac sa zameriavajú na produkciu energie z obnoviteľných zdrojov.

"Viac než dve tretiny energie na vykurovanie a chladenie sa stále produkuje z fosílnych zdrojov a iba okolo 16% tvorí obnoviteľná energia. Preto je príspevok práve tohto sektoru kľúčom k dosiahnutiu cieľov EÚ v oblasti dekarbonizácie, poklese dopytu a energetickej bezpečnosti," uvádza komisia vo svojom materiáli k novej stratégii pre vykurovanie a chladenie.

CZT môže pokryť až 70 % dopytu v Európe

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. poliak@elwa.sk19.10.2015 (13:23)
    Celé je to postavené na hlavu. Diaľkové vykurovanie má len vtedy zmysel, ak existuje zdroj kde je teplo odpadové - nie je totiž možné nútiť ľudí dotovať výrobu elektriny - ako sa to dnes deje a platiť za prípravu vody aj viac, ako by si ju pripravovali v kúpelni v elektrickom bojlery, ako sa dnes už stáva.... Tiež nie je pravda, že sa v bytovkách nedajú využívať obnoviteľné zdroje tepla - úplne sa ignoruje totiž vetraný vzduch. Ja neviem, či na MH SR nie sú príslušne vzdelaní ľudia, ale je tu hygienická norma raz za 2 hodiny vyvetrať objem vzduchu bytu - čo je celoročný zdroj vlhkého a teplého vzduchu o teplote cca 23°C - ten treba odsávať cez bytové jadrá a ním hlavne v lete ohrievať teplú vodu (TUV) . Tento zdroj tepla viac ako postačuje - zvlášť v lete na prípravu TUV pomocou tepelného čerpadla typu vzduch - voda . V bytových domoch treba inštalovať plynové kogeneračné kotly , ktoré okrem tepla vyrábajú aj elektrickú energiu a vyrobenú elektrinou poháňať doplnové TČ typu vzduch voda - najlepšie dvojstupňového. Lobbizmus teplárenských spoločností prevalcoval parlamenty a poškodzuje nie len obyvateľstvo, ktorým sa diaľkové zásobovanie teplom nanucuje aj v lete, kedy je absolútne nehospodárne, ale aj produkuje oveľa viacej CO2, ako by bolo pri decentrálnom zásobovaní teplom. V každom prípade, zásobovanie TUV treba od diaľkového zásobovania úplne zrušiť - každý byt si TUV vie niekoľko krát lacnejšie vyrobiť z vlastného odpadového vzduchu - čo už v Švédsku vedia 35 rokov....
  2. Radovan Kazda19.10.2015 (14:34)
    Veľkou bariérou je to, že prevádzkovatelia CZT sa vyjadrujú k tomu, či sa môže užívateľ odpojiť. Základným impulzom pre zlepšovanie služieb je práve existencia konkurencie, ktorú "sa podarilo" niekomu v zákone de facto odrezať.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Analýza porovnáva náklady na vykurovanie modelového domu v chladnej neplynofikovanej oblasti.

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Záruky pôvodu elektriny dodávateľom slúži na to, aby svojim odberateľom preukázali, že dodávajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov.

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Vláda má na stole nové návrhy. Podľa regulátora môžu pomôcť už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.