Emisie v EÚ klesli proti roku 2005 takmer o polovicu, hlási Európska komisia po spracovaní najnovších dát za vlaňajšok.
Zatiaľ čo celosvetové emisie skleníkových plynov v roku 2023 ďalej rástli, v Európe je trend opačný. Potvrdzujú to najčerstvejšie údaje, ktoré na základe hlásení jednotlivých členských krajín začiatkom apríla zverejnila Európska komisia. Tá konštatuje, že EÚ je na najlepšej ceste k cieľu znížiť emisie o 62 % do roku 2030.
Štatistika sa týka iba európskeho systému pre obchodovanie s emisiami EU ETS, ktorý pokrýva energetiku, priemysel a leteckú dopravu. Nejde teda o všetky emisie skleníkových plynov produkované v EÚ, pod systém by však postupne malo spadať čoraz viac oblastí. V tomto roku sa systém rozširuje o námornú dopravu a vlani prijatá reforma počíta aj s cestnou dopravou či budovami.
Celkové množstvo emisií v rámci EU ETS vlani podľa údajov Európskej komisie pokleslo oproti predošlému roku 2022 o 15,5 %. V porovnaní s rokom 2005, kedy bol systém zavedený, boli emisie nižšie o takmer polovicu (-47 %). Na druhej strane časť poklesu spôsobilo i to, že zo štatistiky vypadli dáta za Veľkú Britániu, ktorá Úniu opustila.
Vyplýva to z dát za minulý rok, ktoré k 2. aprílu 2024 Komisii poskytli jednotlivé členské štáty, vrátane Slovenska.
Situácia sa však v jednotlivých sektoroch rôznila. Niekde emisie aj rástli. Kompletné dáta za jednotlivé štáty, sektory a podniky si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Čo odhalila štatistika o emisiách
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.