Textilný odpad môže podľa ministra Budaja nahrádzať polystyrén pri tepelnej izolácii budov.
Slovensko v najbližších rokoch čaká nová povinnosť: triedený zber odpadu zo šatstva a textilu. Rezort životného prostredia v tejto súvislosti zamýšľa podporiť recyklačné kapacity.
„Zatiaľ všetci predpokladáme, že na účely vyrábania nových tepelnoizolačných materiálov. Každý meter kubický dreva, ktorý takto ušetríme, alebo každý meter kubický polystyrénu či iných materiálov vyrábaných z petrochemického základu, teda neobnoviteľných zdrojov, je pre Slovensko výhodný,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Envirorezort podľa jeho slov v tejto súvislosti plánuje spolupracovať s ministerstvom hospodárstva. Vládne rezorty chcú nájsť spôsoby, ako podporiť inovatívne využívanie textilného odpadu.
„Videl som skutočne perfektné izolačné látky vyrobené z textilu, dosky, ktoré poslúžili presne tak, ako dnes slúžia dosky z dreva. Takisto izolačné materiály na povrchy budov, ktoré poslúžia tak, ako dnes slúžia polystyrénové dosky,“ podotkol J. Budaj.
V súčasnosti na Slovensku v oblasti zhodnocovania použitého textilu a šatstva existujú dve zariadenia, ktoré recyklujú použitý textil a šatstvo. Program odpadového hospodárstva z dielne envirorezortu počíta s tým, že vzhľadom na zavádzanie povinného triedeného zberu textilu budú potreebné nové recyklačné kapacity.
„Chýbajúcimi zariadeniami v SR sú dotrieďovacie haly na použité šatstvo, ktoré by mali byť finančne podporené,“ píše sa v materiáli.
Téme sa podrobnejšie venujeme v článku na Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.