Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Energetika zažíva najväčší šok za posledných 70 rokov

Záujem o elektrinu sa v tomto roku prepadne najviac od hospodárskej krízy, tvrdí Medzinárodná energetická agentúra. Jeden zdroj energie však produkciu zvýši.

Energetika zažíva najväčší šok za posledných 70 rokov

Foto: depositphotos

Energetika na celom svete zažíva v dôsledku protipandemických opatrení najväčší šok za posledných viac ako 70 rokov. Prepad dopytu po elektrine by mal v tomto roku zatieniť aj vplyv finančnej krízy v roku 2008 a vyústiť do historicky najväčšieho medziročného poklesu emisií uhlíka na úrovni 8 %.

Správa Medzinárodnej energetickej agentúry Global Energy Review si všíma vplyv súčasnej situácie na jednotlivé trhy s palivami a zdrojmi energie. Hodnotí zmeny v dopyte a produkcii zdrojov za prvý kvartál tohto roka ako aj odhadovaný medziročný vývoj. 

Dopyt po elektrine by mal podľa IEA klesnúť v tomto roku o 6 %. To je o sedemkrát viac ako po finančnej kríze v roku 2008. Zároveň pôjde o najväčší prepad od veľkej hospodárskej krízy v 30-tych rokoch minulého storočia.

V absolútnych číslach sa jedná o množstvo energie zodpovedajúce dopytu Indie – tretieho najväčšieho spotrebiteľa elektriny na svete. Najväčšie prepady majú zaznamenať regióny s rozvinutými ekonomikami – USA o 9 %, EÚ o 11 %.

Obmedzený ekonomický aj spoločenský život sa neprejavuje iba znižovaním dopytu po elektrine, ale aj meniacimi sa vzormi spotreby počas týždňa. Celkový záujem o elektrickú energiu v pracovných dňoch sa už podobá skôr odberovej krivke v čase pred-krízovej nedele.

Graf č.1: Vývoj zmeny dopytu po primárnej energii vo svete od roku 1900

Zdroj: IEA

Podiel aj produkcia OZE rastie

Klesajúca spotreba energií sa prejavuje na zníženej produkcii všetkých zdrojov. S jednou výnimkou. Obnoviteľné zdroje vo svete zaznamenajú nárast v roku 2020. Môže za to dokončovanie nových fotovoltických a veterných projektov, ako aj garancia prednostného prístupu do distribučnej siete. Zatiaľ čo najmä uhoľné a plynové elektrárne musia prispôsobovať produkciu nižšiemu dopytu, OZE zdroje s minimálnymi prevádzkovými nákladmi sa nevypínajú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.