Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Energetika v pohybe: Odborníci poradia firmám ako sa pripraviť na zmeny

Štvrtý ročník medzinárodného stretnutia inovátorov v energetike Share Your Energy sa uskutoční v polovici septembra.

Energetika v pohybe: Odborníci poradia firmám ako sa pripraviť na zmeny

Stúpajúce ceny, vojna, postupujúca dekarbonizácia i tlak na digitalizáciu siete. Energetika prechádza turbulentným obdobím, ktoré ovplyvňuje firmy aj domácnosti. Odpovede na to, ako z krízy vyjsť silnejšie, na čo sa ešte pripraviť a ako vyzerajú súčasné najinovatívnejšie riešenia prinesie medzinárodná konferencia Share Your Energy.


Termín a miesto konania

  • 13. septembra 2022 /utorok/
  • Praha, online podujatie

Aká je budúcnosť európskej energetiky? Ako sa budú vyvíjať ceny, ako ich ovplyvní situácia na Ukrajine? A aké technologické inovácie máme na dosah? Tieto a mnoho ďalších dôležitých otázok preberú rečníci z viac ako desiatich európskych krajín.

Budú medzi nimi inovátori, ktorí tvoria nové riešenia pre energetický trh, operátori sietí či analytici, ktorí pracujú s agregáciou flexibility a dokážu poradiť, ako aj napriek stúpajúcim cenám ušetriť, alebo dokonca zarobiť.

„Európa začala premieňať svoju energetickú sieť a je jasné, že v ďalších rokoch masívne pribudne zelených zdrojov. Chvíle, kedy nefúka vietor či nesvieti slnko historicky kompenzujú plynové a uhoľné elektrárne, lenže na tie sa už z politických alebo environmentálnych dôvodov nechceme alebo nemôžeme spoliehať. Je potrebné hľadať flexibilitu inde,” vysvetľuje Stanislav Chvála, CEO českej technologickej firmy Nano Energies, ktorá konferenciu hostí.

„Na Share Your Energy uvidíte riešenia, ktoré energetickú transformáciu môžu uľahčiť. Zameriame sa predovšetkým na agregáciu flexibility, ktorá sa týka firiem z mnohých odborov a zohrá kľúčovú úlohu,” dopĺňa S. Chvála.

Konferenciu otvorí ako hlavný hosť Michael Villa, ktorý na čele asociácie SmartEn naprieč väčšinou Európy rieši, ako rýchlo a lacno prejsť na čistú energiu – a ako s tým môžu pomôcť flexibilní spotrebitelia.

Nasledovať bude panelová diskusia, ktorá sa zameria na najpálčivejšie otázky dnešnej energetiky: aké budú ceny elektriny a plynu, stabilita ich dodávok a ako sa pripraviť na vývoj v ďalších mesiacoch. Andriu Nemyrovskyi, člen predstavenstva ukrajinského prevádzkovateľa prenosovej sústavy UKRENERGO, jeho český náprotivok Svatopluk Vnouček zo spoločnosti ČEPS, alebo David Kučera z pražskej energetickej burzy PXE tak spoločne preberú geopolitiku, vývoj cien i možnosti integrácie obnoviteľných zdrojov.

Druhý panel obsadia zástupcovia operátorov sietí:

  • Radek Hartman z ČEPS, Česko
  • Peter Dovhun zo SEPS, Slovensko
  • Antun Andrić z HOPS, Chorvátsko
  • Richárd Balog z MAVIR, Maďarsko
  • Manuel Gálvez z ELIA, Belgicko

Debatovať budú o dostatočnosti výrobných zdrojov na nadchádzajúcu zimu, vplyve plynu na vyrovnávanie sústavy po Európe a o zmenách, ktoré na trhu s flexibilitou, konkrétne s podpornými službami možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch.

SAPI

Tretia časť hlavného programu konferencie bude venovaná výrazným technologickým inováciám, ktoré už fungujú na západ od nás a energetiku v našom regióne veľmi pravdepodobne počas niekoľkých rokov zásadne premenia.

Vystúpi Charlie Blair zo škótskeho startupu Gravitricity, ktorý na Ostravsku pracuje na projekte využitia gravitácie na uloženie energie. Lurien Klein z portugalských Cleanwatts priblíži, aké sú možnosti bežných užívateľov, ako sú napríklad domácnosti, prispieť k energetickému prechodu na obnoviteľné zdroje. A Cristina Mata Yandiola zo spoločnosti Powerledger vysvetlí, ako lokálny obchod s elektrinou prospieva distribučným sieťam.

Skúsenosti českých zákazníkov poskytujúcich podporné služby predstaví Tomáš Mužík z Nano Energies. Aktuálny stav podporných služieb na Slovensku a projekt PIAF, ktorý sa zaoberá zapojením decentralizovaných zdrojov flexibility do podporných služieb predstaví Silvia Čuntalová zo SEPS a riaditeľ Nano Energies Slovensko Ján Mišovič.

V závere konferencie organizátori pripravujú aj panel, ktorý sa zameria na rezidenčnú flexibilitu a komunitnú energetiku a jej blízku budúcnosť v Českej republike. Ako bude vyzerať budúcnosť šikovného riadenia rezidenčnej flexibility domácnosti i firiem, spoločne preberú so zástupcami domácich distribútorov, automobilky ŠKODA aj technologickí inovátori z Nano Energies.


Registrovať sa na konferenciu môžete už teraz na shareyourenergy.eu, kde nájdete aj predbežný program akcie. Konferencia Share Your Energy sa uskutoční online a zadarmo už 13. septembra a bude streamovaná naživo zo sídla Nano Energies – z oceňovanej budovy DRN na Národnej triede.

Akciu organizuje Nano Energies za podpory spoločnosti ČEPS.

O spoločnosti

Nano Energies je česká energetická spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2008. Prostredníctvom dcérskych spoločností Digital Energy Services a Nano Green efektívne a udržateľne obchoduje s elektrinou a prináša tak firmám aj bežným používateľom viac slobody. Akcionármi spoločnosti sú Petr Rokůsek, Tomáš Janeček a Petr Zahradník.

Denník Energie-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Východoslovenská distribučná získala oprávnenie na prevádzku dronov v režime BVLOS. Dron takto dnes odštartoval z Elektrickej stanice v Lemešanoch

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

Zmluvy o dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov prinášajú výrobcom aj odberateľom viacero výhod. Na Slovensku sa zatiaľ veľmi nerozvíjajú.