Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Energetické služby vo verejnom sektore budú iba podľa pravidiel Eurostatu

Poskytovatelia garantovanej energetickej služby nesúhlasia s tým, aby sa pri uzatváraní dohôd riadili iba vzorovou zmluvou. Zákon o energetickej efektívnosti dnes schválila vláda.

Energetické služby vo verejnom sektore budú iba podľa pravidiel Eurostatu

Foto: Fotolia

Budovy vo vlastníctve alebo správe verejného sektora bude možné od budúceho roka výraznejšie modernizovať prostredníctvom garantovanej energetickej služby. Umožní to novela zákona o energetickej efektívnosti, pripravená ministerstvami hospodárstva a financií, ktorú dnes schválila vláda.

Návrh zákona má vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť ich využívanie vo verejnej správe v súlade s usmerneniami Eurostatu o nezapočítavaní takýchto verejných výdavkov do štátneho (maastrichtského) dlhu. V máji úrad vydal podrobnú metodiku o štatistickom hodnotení garantovanej energetickej služby.

Legislatívny predpis preto spresňuje požiadavky na obsah zmluvy o energetickej efektívnosti vo verejnom sektore tak, aby boli v súlade so základnými požiadavkami Eurostatu. “Vytvára priestor pre realizáciu komplexného energetického zhodnotenia majetku verejnej správy a to najmä v oblasti verejných budov a verejného osvetlenia v Slovenskej republike,” uvádza predkladacia správa k návrhu zákona. Účinnosť zákona sa navrhuje od začiatku budúceho roka.

Podstatou garantovanej energetickej služby je, že jej poskytovateľ umožní prijímateľovi (v tomto prípade subjektu miestnej, regionálnej samosprávy, štátu, inému verejnému subjektu) dosiahnuť zníženie spotreby a tým aj nákladov na energie na dopredu zmluvne stanovenú úroveň. Za to poskytovateľovi prináleží dohodnutá odplata.

Spresnenenie obsahu zmluvy o GES

Obsah zmluvy o energetickej efektívnosti sa rozširuje o požiadavku, aby obsahovala aj podmienky odstúpenia od zmluvy a výpovednú lehotu, ak bola zmluva uzatvorená na dobu neurčitú. Spresňuje podmienky výpovednej lehoty, ktorá nesmie byť dlhšia ako a jeden rok od doručenia výpovede. Zmluva má po novom obsahovať aj opis stavu majetku vo vlastníctve alebo v správe prijímateľa garantovanej energetickej služby, v akom sa má nachádzať pri jej skončení. Zákon tiež stanovuje dôvody na vypovedanie zmluvy zo strany poskytovateľa energetickej služby, ako aj prijímateľa.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.