Rozhodujúci hráči na Slovensku zvýšili svoj trhový podiel, hlási Eurostat.
Turbulentné roky v energetike prinášajú aj preskupovanie trhových podielov medzi energetickými firmami. Najväčšie energetické spoločnosti v EÚ pritom vo všeobecnosti v posledných rokoch mierne oslabili.
Vyplýva to z čerstvých údajov o trhových podieloch najväčších energofiriem na európskom trhu, ktoré priniesol Štatistický úrad EÚ (Eurostat). Najnovšie čísla, ktoré sprístupnil, sa týkajú roka 2022. V porovnaní s predošlým rokom je na trhoch v jednotlivých štátoch badať citeľné pohyby.
V prípade Slovenska je zmena opačná než vo väčšine ostatných krajín. „Medzi rokmi 2021 a 2022 bol najväčší nárast trhového podielu zaznamenaný na Slovensku (+6,7 percentuálnych bodov), zatiaľ čo najväčší pokles bol vo Francúzsku (-6,5 perc. bodov).
Zo štátov EÚ pritom došlo v štyroch krajinách k posilneniu trhových podielov najväčších energofiriem, v ďalších štyroch štátoch sa situácia medziročne nezmenila a vo všetkých ostatných štátoch najväčší hráči oslabili.
„Klesajúci trhový podiel indikuje rastúcu konkurenciu a diverzifikáciu energetického trhu,“ interpretuje tieto čísla Eurostat.
Čo ukazuje porovnanie
Štatistika Eurostatu rozlišuje dva segmenty, elektroenergetiku a plynárenstvo.
V prvom prípade je braný do úvahy trhový podiel firmy s najväčším podielom na celkovej výrobe elektriny v danom štáte. Na čele rebríčka je Cyprus, kde 87,5 % všetkej elektriny vyrába jediná firma, štátna spoločnosť Electricity Authority of Cyprus (EAC) prevádzkujúca tri tepelné elektrárne, ako aj obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Na opačnom konci štatistiky sú Litva a Poľsko, kde má najväčší hráč v rukách iba 12 %, resp. 15 % celkovej výroby.
Slovensko sa nachádza v čele rebríčka po Cypre, Chorvátsku a Francúzsku na štvrtom mieste. Najväčší výrobca elektriny v krajine, spoločnosť Slovenské elektrárne, má podľa dát Eurostatu na tunajšej výrobe elektriny približne 70-percentný podiel. Vďačí za to najmä jadrovým zdrojom v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach a vodným elektrárňam.
Zdroj: Eurostat
V prípade plynárenstva štatistika Eurostatu hovorí o trhovom podiele firmy, ktorá na domáci trh „prináša najväčší objem zemného plynu.“ Keďže európske štáty s výnimkou Holandska a Rumunska nie sú veľkými producentmi plynu, ide o trhové podiely najväčších importérov.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.