Pri návrhu a realizácii stavieb treba skĺbiť požiadavky, ktoré na budovy kladie energetická trieda A0, s nárokmi na kvalitu vnútorného prostredia.
S novou legislatívou EÚ sa na Slovensku od 1. januára 2021 sprísnili požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Energetická trieda A0 znamená, že od Nového roka musia nové stavby spĺňať kritéria budov s takmer nulovou potrebou energie.
Kvalitný návrh budovy a jej technologických systémov je výzvou pre celý projekčno-dizajnový aj realizačný tím, obzvlášť pre architektov a projektantov, stavebných inžinierov.
„Potrebný je integrovaný prístup tímu, pracujúci v kontexte všetkých možností architektúry, technológií, energií, automatizácie riadenia ale aj „peňaženky“ stavebníkov a budúcich užívateľov,“ vysvetlil Michal Lešinský, architekt zo spoločnosti PIO Keramoprojekt, podľa ktorého integrovaný prístup tímu zahŕňa intenzívnejšiu spoluprácu medzi špecialistami už od prvotných fáz.
Takýto prístup by mal vhodne využívať moderné simulačné nástroje pre výber najlepších riešení, stálu kontrolu kvality a napĺňanie cieľov počas celého životné cyklu vzniku budovy.
Aplikácia integrovaného dizajnu s vhodne zvolenými cieľmi podľa M. Lešinského umožňuje synergicky prinášať požadovanú pridanú hodnotu projektov, zabezpečiť energetickú efektivitu, úsporu strategických surovín pri výstavbe budov, ale aj často opomínané zvýšenie kvality vnútorného prostredia budov.
„Projektantom prináša jasnejšiu komunikáciu s klientom, on-track monitoring a aj rast v budovaní silnejších multidisciplinárnych tímov. Napriek zdanlivo nákladnejšiemu procesu prípravy stavby vo výsledku prináša osvieteným investorom výrazné úspory. A to v znížení, resp. minimalizácií, celkových investičných a prevádzkových nákladov potrebných na dosahovanie vytýčených cieľov,“ povedal architekt.
Denné osvetlenie pomôže k optimálizáii
Podľa Milana Janáka, riaditeľa spoločnosti Simulácie Budov, sa pri integrovanom plánovaní udržateľných budov kladie veľký dôraz na vykurovanie, optimalizáciu obálky budovy, ale aj na denné osvetlenie.
„Aj denné osvetlenie je veľký kľúčový optimalizačný faktor, keďže je potrebné dosiahnuť veľmi dobré osvetlenie z hľadiska vytvorenia zdravého vnútorného životného prostredia v budovách. Takisto je podstatnou súčasťou integrovaného plánovania aj potreba energie na umelé osvetlenie, ktorá priamo vyplýva z dostupnosti denného osvetlenia,“ uviedol M. Janák.
„Úlohou je navrhnúť fasádu budovy tak, aby bola optimálna vzhľadom na tepelné straty, tepelné zisky a dostupnosť denného osvetlenia, minimálne. V ďalšom kroku je to energetická hospodárnosť. Určite nechceme mať fasádu, ktorá má nadbytok denného svetla a veľkú potrebu tepla a chladu,“ doplnil.
Mohlo by vás zaujímať:
Optimum požadovaných parametrov sa podľa neho dá nájsť len vďaka dialógu jednotlivých profesií, pretože do procesu vstupuje architektúra aj výrazové prostriedky, ktoré bývajú často nadradené technickým požiadavkám na fasádu.
Dôležité je však podľa M. Janáka nezabúdať ani na kvalitu vnútorného prostredia. „Nechceme mať energeticky efektívne budovy, ktoré budú mať prísne kontrolované, napríklad mechanické vetranie, tesné obálky a nedostatočnú výmenu čerstvého vzduchu a budú mať nezdravé vnútorné prostredie, alebo tam bude prichádzať k studenému alebo teplému sálaniu alebo prievanu. Keď navrhujeme budovu energeticky efektívnu, či už pasívnu, nulovú alebo dokonca energeticky pozitívnu, tak určite musí byť zabezpečená požadovaná kvalita vnútorného prostredia,“ podotkol M. Janák.
Podľa Miloša Petrušku, vedúceho projekcie – inžiniera TZV zo spoločnosti KLIMA KONZULT, riešenie zdrojov tepla, chladu a výroby teplej vody, nie je len záležitosťou optimalizácie nákladov, ale význam má aj z pohľadu znižovania dopadov na životné prostredie.
Zostáva vám 32% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.