Enesco

Energetická náročnosť u nás klesla. Vďaka modernizácii

Bratislava - Slovensko za posledné desaťročie zaznamenala významný pokles energetickej náročnosti, a to napriek tradičnej štruktúre slovenského priemyslu s prevahou priemyslu vyznačujúceho sa vysokou energetickou náročnosťou. „Najväčší prínos k zníženiu absolútnej konečnej energetickej spotreby (KES) zaznamenali sektor budov na bývanie a priemysel. Spotreba energie v doprave naďalej rástla," uviedlo Ministerstvo hospodárstva v materiáli Vyhodnotenie plnenia cieľov koncepcie energetickej efektívnosti.

Energetická náročnosť u nás klesla. Vďaka modernizácii

at-3_300.jpgDoprava sa vymyká

Vzhľadom na významné priemyselné investície hlavne do automobilového a elektrotechnického priemyslu v minulých rokoch nepredpokladá sa v najbližších rokoch ďalšie markantné zníženie absolútnej spotreby energie v prípade, že bude zabezpečený odbyt týchto výrobkov na svetových trhoch.

Doprava je jediný sektor národného hospodárstva SR aj EÚ, ktorý vykazuje rast spotreby energie. Sektor dopravy sa tým dostal do centra záujmu z pohľadu energetickej efektívnosti. Logistické služby zamerané na prepravu tovarov a stále rastúci počet nových vozidiel sa najviac podieľajú na raste spotreby energie v doprave. Aj napriek znižujúcej sa mernej spotrebe pohonných látok osobných a nákladných automobilov nedochádza k absolútnej úspore energie v sektore najmä z dôvodu neustáleho zvyšovania počtu vozidiel cestnej dopravy.

Šetrili však železnice

„V období rokov 2000 až 2010 vzrástla spotreba energie v doprave o 60 percent. Od roku 2000 sa zvýšila spotreba energie cestnej dopravy, najmä vďaka nárastu počtu automobilov," zdôraznil rezort hospodárstva.

Najväčší nárast, až 2,7-násobný, zaznamenala cestná nákladná doprava, ale jej prepravný výkon v takzvaných. tonokilometroch vzrástol iba 1,9-násobne. Spotreba energie individuálnej automobilovej dopravy sa zvýšila o sedem percent a jej výkon sa zvýšil o 12 percent. Faktormi nárastu sú najmä zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov a vplyv môže mať aj rozvoj cestnej infraštruktúry.

Spotreba energie v železničnej osobnej doprave poklesla viac ako o jednu tretinu a jej výkon klesol o pätinu. Výkon cestnej verejnej dopravy sa znížil o 40 percent. Sústavný pozvoľný presun z hromadnej na individuálnu dopravu a zo železničnej na cestnú dopravu predstavuje riziko zvyšovania energetickej náročnosti dopravy.


Diskusia(0)