Zamurovaný vstup do trafostanice či kopa navozeného hnoja. Vlastníci pozemkov o práve energetikov vstúpiť na súkromný pozemok často nevedia a bránia im v prístupe k infraštruktúre.
Pracovníci energetických firiem majú za určitých okolností právo vstúpiť aj na súkromný pozemok. Kvôli početným nedorozumeniam s majiteľmi pozemkov na to dnes upozornila Stredoslovenská distribučná (SSD).
„Množstvo elektrických vedení, stĺpov, stožiarov či trafostaníc SSD sa nachádza na súkromných pozemkoch. Najčastejšie na lúkach, poliach, ale aj v záhradách alebo v blízkosti budov. Keďže vlastníkom a prevádzkovateľom energetických zariadení je distribučná spoločnosť, jej zamestnanci k nim majú právo prístupu zaručené zákonom,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
Energetici tak môžu so zariadeniami manipulovať, vykonávať na nich údržbu, či odstraňovať poruchy. „Ide o činnosti vo verejnom záujme, pretože dostupnosť elektrickej energie je v súčasnosti nevyhnutná takmer vo všetkých sférach ľudského života,“ doplnil Gejdoš. V prípade, že niekto úmyselne bráni vstupu, energetici sa môžu obrátiť na súd alebo orgány činné v trestnom konaní.
O povinnosti sprístupniť v prípade potreby energetikom tieto zariadenia ale mnohí majitelia pozemkov nevedia – obzvlášť ak ich pozemky od verejného priestranstva oddeľuje, napríklad, plot alebo brána.
„Vlastníci často podmieňujú vstup na svoj pozemok preložením zariadenia, napríklad stĺpu, mimo ich nehnuteľnosti na náklady distribučnej spoločnosti. Zákon o energetike pritom hovorí, že náklady znáša ten, kto preloženie vyvolal. Niekedy to ale nie je možné zrealizovať z technických či bezpečnostných príčin alebo pre nevhodný terén,“ povedal Marián Cesnek, riaditeľ právneho oddelenia SSD.
SSD: Stretávame sa aj s vyhrážkami
Zákon o energetike definuje všetky energetické zariadenia ako vecné bremená. Majiteľ pozemku ich musí strpieť a nesmie do nich nijako zasahovať. Ťarcha vecného bremena zostáva na parcele aj po jej predaji ďalšej osobe alebo subjektu.
Stredoslovenská distribučná eviduje niekoľko prípadov, kedy vlastník pozemku úmyselne zabránil vstupu zamestnancov k zariadeniu, ktoré chceli skontrolovať, alebo opraviť. Väčšinou mali rovnaké požiadavky – preloženie alebo vyplatenie nájomného. Lenže majitelia sú podľa zákona prítomnosť energetických zariadení povinní strpieť.
Niektorí vlastníci vstup energetikov na svoj pozemok rázne odmietajú a podľa Gejdoša sa pracovníci SSD stretli aj s vulgarizmami a vyhrážkami fyzickým útokom. Niekedy musí byť privolaná i polícia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.