VSDS
INNOGY
INNOGY

eMobility – zelenou firmou sa môžete stať aj s rozumnými nákladmi

Byť ekologický v doprave vás memusí stáť veľa. Operatívny lízing je navyše pohodlný.

eMobility – zelenou firmou sa môžete stať aj s rozumnými nákladmi

Thomas Hejcman (Skupina VSE Holding), Gergely Fónod (CEVA Logistics Slovakia) a Björn van den Berg (Business Lease) | Foto: Energie-portal.sk

K najčastejším argumentom, ktoré odrádzajú firmy od väčšieho zakúpenia elektromobilu, patrí vysoká vstupná investícia jeho obstarania, jeho nejasná zostatková hodnota, výdrž batérie, alebo nedostatočná infraštruktúra.

V snahe odstrániť tieto bariéry záujemcov o elektromobilitu sa spoločnosť Business Lease Slovakia spojila so Skupinou VSE Holding a predstavila nový eMobility balík. Ten prináša firmám a v blízkej budúcnosti aj jednotlivcom komplexné riešenie elektromobility – teda elektromobil, nabíjaciu stanicu a služby v jednom balíku.

Pre zákazníka to znamená, že môže užívať elektromobil bez vstupnej investície a s mesačnými nákladmi využitia elektromobilu, ktoré sú porovnateľné s nákladmi na vozidlá so spaľovacím motorom. Navyše s komplexnými službami a s poskytnutím nabíjacej stanice.

Na Slovensku si eMobility balík ako prvá odskúšala spoločnosť CEVA Logistics Slovakia, ktorá si do vozidlového parku obstarala na operatívny lízing aj VW e-Golf.

Vyššia obstarávacia cena elektromobilu v porovnaní s konvenčným motorom tak prestáva byť prekážkou. Cena elektromobilov na trhu navyše neustále klesá. Vysokému potenciálu elektromobilov nahráva aj fakt, že prevádzkové náklady sú nižšie než v prípade vozidiel so spaľovacím motorom.

Základom operatívneho lízingu v rámci eMobility balíka je že firma platí len dobu využívania vozidla, teda rozdiel medzi obstarávacou a zostatkovou hodnotou. Tým, že majú elektromobily vysokú zostatkovú hodnotu, mesačné platby vie Business Lease Slovakia nastaviť rovnako cenovo výhodne ako pri bežných vozidlách. Výhodou je, že po skončení operatívneho lízingu zostáva zákazníkovi nabíjacia stanica.

Prečítajte si tiež
Elektromobilita na Slovensku: e-zraz 2015
Východoslovenská energetika Holding je jedným z lídrov podpory rozvoja elektromobility na Slovensku.

Slovensko má už dnes jednu z najhustejších nabíjacích staníc v Európe aj vo svete av prepočte na počet elektromobilov v krajine. Viac je to len v Estónsku a na Malte. Vodiči elektromobilov tak môžu na Slovensku využívať vyše 50 verejne prístupných a bezplatných nabíjacích bodov, pričom táto sieť sa z roka na rok zhusťuje,“ hovorí generálny riaditeľ Skupiny VSE Holding Thomas Hejcman.

Verejne prístupné nabíjacie body sú však dôležité pri rýchlonabíjaní, kde sa v závislosti od veľkosti batérie a výkonu nabíjacej stanice dá nabiť batéria na 80 % už za 30 minút.

Faktom však je, že dnes už väčšina známych automobiliek, ako Tesla, BMW, Volkswagen, Nissan, Kia, Audi, ponúka modely áut s dojazdom od 150 až do 420 kilometrov na jedno nabitie.

To plne postačuje, keďže podľa štatistík najazdí 70 % Európanov denne menej ako 40 kilometrov. Okrem toho, pomalé nabíjanie je šetrnejšie k batériám a väčšina nabíjacích cyklov sa deje aj tak v noci, keď auto stojí v garáži,“ dodáva Hejcman.

Skupina VSE Holding je súčasťou koncernu RWE, ktorý je jedným z najväčších operátorov inteligentnej nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. Koncern prevádzkuje okolo 4300 nabíjacích staníc v Európe, z toho 22 je na Slovensku.

Elektromobilita sa dá dnes ušiť presne na mieru. Zoberte napríklad také hotely, ktoré chcú poskytnúť nabíjanie pre svojich hostí. Pekári chcú ušetriť s elektromobilmi na roznáške pečiva a spoločensky zodpovedné firmy chcú znižovať svoju uhlíkovú stopu. Každý má inú motiváciu, no každý dokáže využiť elektromobilitu vo svoj prospech,“ hovorí Thomas Hejcman.

Elektromobilita je podľa neho novým prístupom k vytváraniu vozidlového parku vo firmách rôzneho zamerania. „Kým niektorým, napríklad reštauráciám, stačí iba „zásuvka“ na nabitie, biznisové centrá a rezidenčné domy budú chcieť nájomníkovi rozdať karty, ktoré im umožnia parkovať pri nabíjačke. Veľkoobchody zas budú chcieť vďaka smart technológii nabíjacích staníc umožniť platby za „atankovanú energiu“ po celej Európe. Všade je tu priestor na rýchly rozvoj elektromobility,“ konštatuje.

O eMobility balíku, a budúcnosti elektromobility hovoria pre Energie-portal.sk Thomas Hejcman a Radka Kovaľ Mazáková zo Skupiny VSE Holding:

Čo je eMobility balík

Balík v sebe zahŕňa komplex služieb operatívneho lízingu – od objednania, nákupu a registrácie elektromobilu lízingovou spoločnosťou cez inštaláciu, revíziu a servis nabíjačky pre elektromobily, back-endový systém na kontrolu spotreby a spoplatnenie nabíjania (pri SMART technológii), cestnú daň, povinné zmluvné a havarijné poistenie, promptné riešenie poistných udalostí a asistenčnú službu, kompletný záručný a pozáručný servis, pneumatiky, ich sezónne uskladnenie a pneuservis počas celej doby nájmu, vrátane opravy defektu, ako aj pick-up servis a náhradné vozidlo počas celej doby opravy.
Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ by sa mal uskutočniť v dňoch 13. - 15. mája 2020 v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Nové rozvody teplej vody v bytovom dome dokážu ušetriť aj 40 % nákladov za teplo

Nové rozvody teplej vody v bytovom dome dokážu ušetriť aj 40 % nákladov za teplo

Obyvatelia staršieho bytového domu mali teplú vodu k dispozícii v požadovanej teplote iba výnimočne. Výmenou rozvodov výrazne znížili náklady a teplú vodu majú nepretržite.

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Fotovoltické elektrárne budúcnosti budú digitalizované a bez nákladnej ľudskej obsluhy. Ovplyvní ich rýchly rozvoj umelej inteligencie, cloudových a veľkých dát, či 5G.