VSDS
VSDS
Belimo

Emisie v leteckej doprave by sa dali znížiť efektívnejším využívaním veterných prúdov

Nový výskum ukázal, že letecké spoločnosti by mohli ušetriť palivo a znížiť emisie na transatlantických letoch zavedením niekoľkých stratégií, ktoré pracujú s prúdením vzduchu.

Emisie v leteckej doprave by sa dali znížiť efektívnejším využívaním veterných prúdov

Foto: Pexels

Menšia spotreba paliva

Vedci z University of Reading zistili, že na komerčné lety medzi Londýnom a New Yorkom by sa mohlo spotrebovať až o 16 % menej paliva, keby sa lepšie využívali rýchle vetry v konkrétnych nadmorských výškach a lietadlá by sa vyhýbali protivetru.

Cena týchto opatrení by pritom bola v porovnaní s inými technológiami zameranými na znižovanie emisií zlomková.

Vedci vychádzali zo skutočnosti, že vďaka novým satelitom bude čoskoro možné spoľahlivejšie sledovanie transatlantických letov. Na základe satelitných dát by sa podľa nich dali letové dráhy flexibilnejšie upravovať.

Lietadlám sa naskytne príležitosť presnejšie sledovať priaznivý zadný vietor a vyhnúť sa protivetru, čo sektoru leteckej dopravy ponúkne okamžitý spôsob znižovania emisií, ktorý bude zároveň lacnejší ako prostredníctvom technologického pokroku.

„Na súčasných transatlantických letových dráhach lietadlá spaľujú viac paliva a produkujú viac oxidu uhličitého, ako by mohli,“ hovorí Cathie Wells z University of Reading, ktorá je hlavnou autorkou štúdie.

„Hoci vietor sa pri plánovaní trás do istej miery zohľadňuje, v súčasnosti sa na zreteľ prednostne berú faktory, ktoré pomáhajú znížiť celkové náklady na prevádzku letu, nie minimalizovať objem paliva či znečistenia,“ dodáva.

foto: Pexels

Preštudovali tisícky letov

Profesor Paul Williams, ktorý sa na univerzite venuje výskumu atmosféry, a na novej štúdii sa podieľal ako spoluautor, uvádza: „Modernizácia lietadiel alebo prechod na biopalivá či batérie by mohli výrazne znížiť emisie, bude to však nákladné a môže to trvať desaťročia.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.