Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Elektromobily nabíjané doma spotrebujú menej elektriny, ako sa predpokladalo

Analýza nabíjania elektromobilov v domácnostiach priniesla niekoľko prekvapení. Koľko najazdia ročne elektrické vozidlá v porovnaní s tradičnými autami?

Elektromobily nabíjané doma spotrebujú menej elektriny ako sa predpokladalo

Foto: Depositphotos

Väčšina používateľov elektromobilov dobíja svoje vozidlá v domácnosti. Problém tohto spôsobu nabíjania z hľadiska štatistického zachytenia je, že iba veľmi zriedkavo sa tak deje cez osobitný inteligentný merač, vyhradený iba pre elektromobil. Najčastejšie je táto spotreba súčasťou celkovej spotreby zachytenej jedným meračom v domácnosti.

Preto doterajšie údaje o spotrebe pri nabíjaní elektromobilov v domácnostiach vychádzali iba z prieskumov alebo sa extrapolovali z nereprezentatívnej vzorky domácností s osobitnými meračmi. Prvýkrát sú však teraz k dispozícií odhady založené na veľkom počte domácností s elektromobilmi v Kalifornii. V tomto americkom štáte sa nachádza približne polovica všetkých elektromobilov v Spojených štátoch.

Vedci vychádzali zo vzorky zahŕňajúcej približne 10 % všetkých meračov v domácnostiach dodávateľa energií Pacific Gas & Electric. Tieto skombinovali s údajmi o registrovaných elektromobiloch v rokoch 2014 až 2017.

Pochopiteľne, používanie elektromobilov a ich nabíjanie v domácnostiach zvyšuje spotrebu elektriny. O koľko? Ktoré typy a značky vozidiel sa vyznačujú najvyššou spotrebou elektriny? 

IPESOFT

Na základe dát o spotrebe elektriny analýza odhadla aj priemernú vzdialenosť, ktoré tieto elektromobily najazdia za jeden rok. Ako sú na tom elektricky nabíjané autá v porovnaní s vozidlami so spaľovacím motorom? Výsledky štúdie vedcov zo Chicagskej, Kalifornskej univerzity a kalifornskej School of Business University v Berkeley priniesli niekoľko prekvapení.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X