Dekarbonizácia automobilového sa nezaobíde bez rekvalifikácie zamestnancov. Pracovných miest však podľa odborníkov neubudne.
Automobilový priemysel, podobne ako jeho dodávateľské a hodnotové reťazce, prejde v najbližších rokoch očakávanou ekologickou transformáciou a čakajú ho významné legislatívne zmeny. Prechod na elektromobilitu bude vyžadovať veľké investície, rekvalifikáciu pracovnej sily ako aj zavedenie nových stratégií na strane dodávateľských reťazcov.
Aká je budúcnosť pracovníkov v automobilovom priemysle v kontexte digitálnej transformácie a automatizácie? Ako zasiahne prechod na elektromobilitu trh práce a ako na meniacu sa panorámu reagujú automobilky?
O týchto otázkach diskutovali experti v rámci debaty, ktorá sa uskutočnila v ŠKODA Muzeum v meste Mladá Boleslav. Podujatie bolo súčasťou sprievodného programu k Prague European Summit, medzinárodnej konferencii, ktorá už osem rokov poskytuje platformu pre dialóg o kľúčových témach týkajúcich sa Európskej únie.
Debaty sa zúčastnili:
- Tomáš Dzurilla, riaditeľ oddelenia elektromobility ČEZ
- Vladimír Kubeček, zástupca Centra pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej
- Monika Martišková, výskumná pracovníčka, Central European Labour Studies Institute (CELSI)
- Rudolf Matúš, odborný koordinátor pre vonkajšie vzťahy, ŠKODA AUTO
- Dominica Tchaou, ministerská poradkyňa na Ministerstve životného prostredia ČR
- Moderátor: Michal Hrubý, výskumný pracovník, EUROPEUM Inštitút pre európsku politiku
Dôjde k reštrukturalizácii pracovnej sily
„Automobilový priemysel je v Česku aj na Slovensku silný segment ekonomiky a všetci sa pýtame, čo sa s týmto segmentom stane, keď sa premení výroba,“ uvádza Monika Martišková a dodáva, že dopad transformácie na zamestnancov a zamestnanosť zahŕňa hneď niekoľko aspektov.
„O transformácii sa hovorí, že musí byť spravodlivá, čo znamená, že zamestnanci nájdu uplatnenie v nových pracovných podmienkach. Predikcie o tom, čo to znamená vyrábať elektromobily, hovoria, že dopad na zamestnanosť bude v globále pozitívny, no zároveň sa výrazne premení vnútorná štruktúra pracovnej sily.“
V súčasnosti v Českej republike až 67 % pracovníkov pracuje na stredne kvalifikovaných pozíciách, pričom napríklad v Nemecku tento podiel predstavuje 58 %, vo Švédsku 50 %. Vysokokvalifikovanú pracovnú silu predstavuje v Česku 24 % zamestnancov, v Nemecku 36 % a vo Švédsku 47 %.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.