INNOGY
INNOGY
INNOGY

Elektrické alebo teplovodné vykurovanie – čo sa oplatí viac?

Ak uvažujete o možnosti podlahového kúrenia vo vašom byte alebo dome, máte na výber z dvoch variantov. Buď si zvolíte elektrické, alebo teplovodné vykurovanie. Jedno aj druhé vám prinesie komfort a pohodu, najmä ak chodíte doma radi “naboso”. Aké výhody a nevýhody však so sebou prinášajú jednotlivé varianty?

Elektrické alebo teplovodné vykurovanie – čo sa oplatí viac?

Fotolia

Elektrické podlahové vykurovanie

Elektrické vykurovanie funguje na báze odporových káblov alebo rohoží, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. Týmto spôsobom neposkytuje teplo iba podlahe, ale dokáže ho odovzdávať aj vzduchu, stenám a stropu miestnosti. Medzi hlavné výhody patria nižšie investičné náklady.

Ceny za m2 sa pohybujú okolo 40 €. Inštalácia je takisto nenáročná. V systéme neprúdi žiadna voda, nie je teda potrebné vodné čerpadlo, vlastný zdroj tepla ani investovať do kotla či technickej miestnosti. Elektrické vykurovanie je teda vhodné do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn.

Treťou výhodou je možnosť jednoduchej a veľmi presnej regulácie množstva tepla.

Radšej lokálne

Na jednej strane sú nižšie investičné náklady, na strane druhej však treba počítať s vyššími prevádzkovými nákladmi. Práve kvôli zvýšeným výdavkom za elektrickú energiu sa elektrické vykurovanie neodporúča do celého bytu, iba na menšie vykurovacie plochy. Napríklad do kúpeľne, na balkón a iné oddychové miesta, prípadne na chalupu.

Vykurovanie je takisto do istej mieri menej účinne ako teplovovodné vykurovanie. Podlahu síce vyhreje rýchlo, teplo však dlho neudrží.

Prečítajte si tiež
Zoznam predajcov a inštalatérov vykurovacích systémov
Najhustejšia sieť predajcov kotlov je na západnom Slovensku.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Teplovodné vykurovanie funguje vďaka horúcej vode, ktorá prúdi v podlahe v rúrkach z hliníka, plastu alebo medi. Môžete si zvoliť suchý alebo mokrý spôsob vykurovania. Odporúča sa najmä v domácnostiach, ktoré nevyužívajú elektrický, ale plynový kotol.

Tento spôsob vykurovania tiež ponúka možnosť pripojenia na energiu z obnoviteľných zdrojov, ako sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory.

Aj do väčších domov

Jednou z najväčších výhod je možnosť ušetriť 20 až 30% bežných prevádzkových nákladov na energiu v porovnaní s využívaním bežných radiátorov. Teplovodné vykurovanie dokáže rovnomerne ohrievať podlahu po celkovej ploche bytu aj domu. Je teda vhodný aj do domov s väčšou obytnou plochou. Takisto môžete plynule meniť výkon vykurovania.

Na druhej strane však predstavuje vyššie vstupné náklady a zložitejšiu inštaláciu. Cena teplovodného vykurovania sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 70 € za m2. Treba však počítať aj s nutnosťou zabezpečiť vlastné vodné čerpadlo.

Prečítajte si tiež
Podlahové kúrenie na elektrinu je výhodnejšie ako teplovodné
Odborníci testovali dva systémy podlahového kúrenia.

Každý prípad je iný

Prvý typ vykurovania teda predstavuje nenáročnú inštaláciu a nízke investičné náklady. Cena za prevádzku je však vyššia. Aj vďaka zvýhodneným tarifám za elektrický prúd však tieto čísla dokážete značne znížiť.

Pri druhom type vykurovania investujete na začiatku viac, zároveň však znížite prevádzkové náklady. Stále teda závisí od konkrétneho prípadu, stavby aj vašich požiadaviek a preferencií.

Konečné rozhodnutie je teda dobré v každom prípade detailne prebrať s odborníkmi.


Diskusia (2)

  1. poslanecklima@gmail.com20.06.2016 (12:57)
    S týmto článkom súhlasím (ide o podstatu) ak s dačím v ňom nie, tak ide o "kozmetické" záležitosti, ale na tomto istom portáli nájsť tento článok: http://www.energie-portal.sk/Dokument/podlahove-kurenie-na-elektrinu-je-vyhodnejsie-ako-teplovodne-102469.aspx to už nechápem... v podstate sa jedná o protikladné tvrdenia a ten druhý článok je nezmysel...
  2. Radovan Kazda20.06.2016 (13:02)
    Ďakujeme za reakciu.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Rádioaktívna diamantová batéria vydrží fungovať až 28 000 rokov

Batéria z jadrového odpadu môže nájsť uplatnenie v určitých prístrojoch a zariadeniach.

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Diskusia s odborníkmi o skúsenostiach, chybách, odporúčaniach a využití inovácií v oblasti fotovoltických elektrární.

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Spoločnosť Viessmann hodnotila kombinácie zariadení pre vykurovanie a ohrev vody v bytovkách z hľadiska energetickej hospodárnosti.