Ekologizácia elektromobilov stojí na piatich inováciách | ENERGIE-PORTAL.SK
INNOGY
DTE 2022
INNOGY

Ekologizácia elektromobilov stojí na piatich inováciách

Britský spravodajca poukázal na problémy, ktoré sa spájajú s elektrickými vozidlami, predovšetkým s ich batériami.

Ekologizácia elektromobilov stojí na piatich inováciách

Foto: Depositphotos

Aj elektromobily vzbudzujú polemiku

V nízkouhlíkovej budúcnosti budú mať bezpochyby dôležitú úlohu zelené technológie, predovšetkým v doprave. Na zníženie emisií vozidiel je potrebná alternatíva k spaľovaciemu motoru a hoci vodíkové riešenia napredujú rýchlym tempom, najväčší pokrok sa dosahuje v oblasti elektrických vozidiel.

Predaj nových áut celkove klesá, no najčerstvejšie údaje ukazujú medziročný nárast predaja elektrických vozidiel o 50 %. Elektromobily síce nevypúšťajú výfukové plyny, no ich ekologickosť nie je jednoznačná, keďže za surovinami potrebnými na ich výrobu sa skrýva rovnaké či možno väčšie množstvo uhlíka ako za automobilmi so spaľovacími motormi.

Problematickými sú pri elektrických vozidlách batérie, ktoré môžu navýšiť hmotnosť auta až na takmer tri tony a obsahujú vzácne kovy, z ktorých mnohé pochádzajú z najchudobnejších a ekologicky najcitlivejších miest na planéte. Denník The Guardian priniesol prehľad piatich inovácií, ktorých cieľom je zmierniť dopady na životné prostredie, ktoré sa spájajú s výrobou batérií do elektromobilov.

Ochrana vodonosnej vrstvy pri ťažbe kovu

Získavanie kovov na výrobu batérií je spojené s environmentálnymi dopadmi, no aj s ďalšími problematickými faktormi, napríklad s detskou prácou v prípade kobaltu a znečisťovaním riek v prípade medi. Batérie elektromobilov sa nezaobídu ani bez lítia, ktoré je vzácnym kovom, ktorý sa získava z pôdnych ložísk alebo podzemných vodonosných vrstiev.

V druhom prípade sa obrovské množstvo slanej podzemnej vody odčerpáva na povrch a potom sa odparuje v obrovských nádržiach. Francúzsky spracovateľ kovov Eramet experimentuje s alternatívou založenou na „nanofiltrácii“, v rámci ktorej sa voda filtruje cez prírodný minerálny granulát a vracia do vodonosnej vrstvy.

Spoločnosť do projektu investovala 200 miliónov eur a uskutočnila výstavbu závodu v provincii Salta v Argentíne, v ktorej experti zdokonaľujú proces nanofiltrácie. Výkonný viceprezident spoločnosti Eramet Philippe Gundermann uviedol, že efektivita tejto metódy je takmer 90 %, čo predstavuje takmer dvojnásobok priemeru iných metód. Vďaka tomu sa vyplytvá menej čistého lítia.

Spoločnosť nedávno oznámila začiatok výstavby novej továrne na lítium v ??Argentíne, ktorá by mala pokryť 15 % európskeho dopytu po lítiu.

Modulárny dizajn

Predpokladá sa, že s postupným prechodom na elektromobilitu do roku 2030 vznikne dvanásť miliónov ton odpadu z batérií. Tento problém chce riešiť britský startup Aceleron, ktorý kladie dôraz na modularitu.

Nevýhodou elektrických batérií je, že ich jednotlivé kľúčové komponenty majú rôznu životnosť. Vo väčšine batérií sú súčiastky zlepené alebo zvarené, následkom čoho nie je možný prístup k pokazenému komponentu.

V rámci projektu Aceleron sa komponenty spájajú kompresiou, čo uľahčuje opätovné použitie súčiastok aj demontáž batérie v prípade potreby opravy niektorej súčiastky.

„Ak docielime, aby sa batéria dala opravovať, bude možné predĺžiť jej životnosť o desať rokov,“ hovorí spoluzakladateľ startupu Carlton Cummins. Spoločnosť svoj systém batérií prepožičala na použitie v nákladných automobiloch a terénnych vozidlách.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.