Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Druhú najväčšiu fotovoltickú elektráreň na svete s výkonom 2,2 GW pripojili do siete

Solárny park Qinghai na západe Číny vyrába elektrinu pre mestá na východe. Súčasťou obrovského projektu je aj 1 600 kilometrov dlhé prepojenie.

Druhú najväčšiu fotovoltickú elektráreň na svete s výkonom 2,2 GW pripojili do siete

Foto: Sungrow

V Číne sa opäť prepisovali rekordné tabuľky s obnoviteľnými zdrojmi energie. Pred pár dňami tam pripojili do siete najväčší fotovoltický park v krajine s inštalovaným výkonom 2,2 GW. Svetové prvenstvo tak stále drží indický Bhadla s 2,5 GW.

Fotovoltická elektráreň Qinghai sa nachádza v púšti neďaleko menšieho čínskeho mesta Xining s 1,4 miliónmi obyvateľov. Developerom obrovského solárneho parku je štátna spoločnosť Huanghe Hydropower Development. Súčasťou systému je aj batériový akumulátor, ktorý dokáže uskladniť 203 MWh elektrickej energie.

Dodávateľom zásobníka elektriny a meniča je spoločnosť Sungrow, jedna z najväčších v odvetví obnoviteľnej energie na svete. Flexibilný systém mikrosiete s fotovoltikou a batériovým systémom od tohto dodávateľa dokázal zabezpečiť elektrinu už od začiatku výstavby. Tá odštartovala vlani v novembri a bola ukončená v septembri 2020. Inštalácia batériového systému trvala štyri mesiace.

Viessmann rezerva

Cena elektriny predávanej do miestnej distribučnej siete má dosahovať 0,04 eur/kWh. Parametre a umiestnenie solárneho parku ďaleko od najväčších mestských aglomerácií v krajine napovedajú, že elektrina nebude slúžiť iba lokálnemu dopytu v mieste spotreby. Súčasťou veľkolepého projektu čínskej vlády je totiž aj 1600 kilometrov dlhé 800 kV prepojenie s východnou časťou krajiny za zhruba 3,2 miliardy dolárov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Najväčší dodávateľ energií až do odvolania zatvára svoje zákaznícke centrá

Najväčší dodávateľ energií až do odvolania zatvára svoje zákaznícke centrá

Dôvodom je súčasná pandemická situácia.

ÚRSO: Inovácie musia byť ľahko dostupné za prijateľné ceny

ÚRSO: Inovácie musia byť ľahko dostupné za prijateľné ceny

Spotrebitelia energií musia mať podľa regulátora prístup k informáciám o vplyve spotreby energií na životné prostredie. Udržateľnosť zdrojov energie musí byť ľahko overiteľná.

Monitoring energetiky | 19. - 22. 10. 2020

Monitoring energetiky | 19. - 22. 10. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.