INNOGY
VSDS
Belimo

Dotácie na zateplenie sú premárnená šanca, berme si príklad z Česka, tvrdí BPB

Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) kritizuje, že v novom kole podpory štát poskytne dotácie na zateplenie iba pre 150 rodinných domov.

zateplenie

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Výzva Ministerstva dopravy a výstavby SR na zatepľovanie rodinných domov pre maximálne 150 žiadateľov je premárnená šanca pomôcť stavebníctvu a rozhýbať domáci dopyt. Tvrdí to platforma BPB, podľa ktorej je takéto číslo nedostatočné obzvlášť v čase, kedy sa čerstvo schválilo programové vyhlásenie novej vlády, v ktorom sa vláda zaviazala aj k zvyšovaniu energetickej efektívnosti budov.

Obnova budov, ktorej súčasťou je aj zatepľovanie rodinných domov, by pritom podľa BPB mohla byť súčasťou zelenej ekonomickej obnovy Slovenska po prekonaní koronakrízy.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR vyhlásilo, vďaka ktorej môžu občania, ktorí zatepľujú alebo pripravujú zateplenie svojho rodinného domu staršieho ako 10 rokov, žiadať o dotáciu vo výške maximálne 8 800 eur. Žiadosti je možné podávať elektronicky od 4. mája do 30. júna 2020. Podrobnosti nájdete v tomto článku.

Ľudia o dotáciách nevedia

„Takáto forma podpory obnovy budov je veľmi potrebná. Považujeme však za veľmi obmedzujúce, že maximálny počet zaevidovaných žiadosti je stanovaný na 150 pre celé Slovensko. Je to neskutočne malé číslo,“ zhodnotila Katarína Nikodemová za BPB. 

Ďalším problémom dotačného programu na zatepľovanie rodinných domov je, že je ľuďom neznámy.

„Podľa nášho prieskumu z roku 2018 ho spontánne poznalo iba 2 % opýtaných. Aj preto jedno z opatrení, ktoré navrhujeme je vyčleniť dodatočné prostriedky na mediálnu kampaň a propagáciu samotného programu. Jedným z problémov neefektívneho využívania tohto nástroja je totiž práve nízke povedomie medzi ľuďmi. Od ministerstva by sme preto čakali, že vyvinie lepšiu snahu na jeho propagáciu a a samotné výzvy bude vypisovať na dlhšie obdobie než na necelé dva mesiace,“ doplnil Richard Paksi, analytik BPB.

Inšpirácia v Česku

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Vďaka modernizácii technológií hradených z vlastných zdrojov sa hlavným palivom na výrobu tepla stáva namiesto uhlia, zemný plyn.

SSD zmenila podmienky pre pripájanie malých zdrojov

SSD zmenila podmienky pre pripájanie malých zdrojov

Podľa nových podmienok Stredoslovenská distribučná posudzuje nové žiadosti doručené po 15. februári 2021.