Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Dotácie na kotly sú v hre. Počíta s nimi aj nová Envirostratégia 2030

Tzv. kotlíkové dotácie by mali podľa zástancov prispieť k tomu, aby ľudia vymieňali staré kotly na tuhé palivá za efektívnejšie spaľovacie zariadenia. To by zlepšilo kvalitu ovzdušia.

kotly

Foto: Fotolia

Budú sa domácnostiam rozdávať dotácie na výmenu starých neefektívnych kotlov a pecí, ktoré silne znečisťujú ovzdušie tuhými časticami? Podľa dlho očakávaného strategického materiálu, ktorý zverejnilo ministerstvo životného prostredia, budú tzv. kotlíkové dotácie v hre.

Envirostratégia 2030, ktorá má priniesť zásadné zmeny aj do fungovania energetiky, je totiž o čosi bližšie k schváleniu. Dokument prešiel strategickým environmentálnym posudzovaním a do dneška bol medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Jednou z oblastí, na ktoré stratégia kladie dôraz, je kvalita ovzdušia. Tá vo verejnosti a médiách rezonovala najmä v prvej polovici roka kvôli silnému smogovému znečisteniu vo viacerých regiónoch.

Dotácie majú podporu premiéra

Pomôcť ovzdušiu v regiónoch by popri iných opatreniach mali dotácie na kotly (tzv. kotlíkové dotácie), teda príspevky domácnostiam na výmenu starých a silne znečisťujúcich zariadení. 

VIESSMANN

Premiér Pellegrini s ministrom Sólymosom dokonca v júni spomínali v súvislosti s dotáciami aj konkrétne čísla. „Tá dotačná schéma by mohla umožniť vymeniť  asi viac ako jednu tretinu týchto zariadení v rámci celého Slovenska, čo je veľmi dobrá správa a malo by to prispieť k zlepšeniu ovzdušia hlavne v našich vidieckych oblastiach,“ povedal Pellegrini. 

Informácie o tom, že návrh na zavedenie tzv. kotlíkových dotácií budú súčasťou Envirostratégie 2030, sa objavili ešte pred letom. Na Energie-portal.sk sme o tom písali v tomto júnovom článku.

Kotlíkové dotácie majú pomôcť ovzdušiu

V konečnej podobe návrhu Envirostratégie sa píše, že domácnosti, ktoré používaním lacných tuhých palív v zastaraných kotloch významnou mierou prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia, „budú podporované“ smerom k využívaniu efektívnejších spaľovacích zariadení.

„Budú vytvorené legislatívne a podporné mechanizmy na výmenu starších a menej energeticky efektívnych kotlov, ktoré nespĺňajú najnovšie emisné normy,“ píše sa v dokumente. 

Všetko o plyne

Zároveň by sa mala ustanoviť regulácia trhu s kotlami do 0,3 MW s tým, že na trhu budú len kotly dosahujúce ustanovené emisné kritériá.

Emisné štandardy skontrolujú aj u malých

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.