VSE
VSE
Belimo 2

Dotácie na domy s takmer nulovou potrebou energie si rozdelí 200 záujemcov

Chcete zažiadať o nenávratný príspevok na takmer nulový dom? Poradíme, na čo si dať pozor pri žiadosti o dotáciu.

dom s takmer nulovou potrebou energie

Ilustračné foto: APEX

Od zajtrajška, 1. júla 2020, budú môcť majitelia domov s takmer nulovou potrebou energie opäť žiadať o príspevok 8000 EUR v rámci Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu takmer nulových budov. Príspevok môže získať 200 vlastníkov rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie.

V porovnaní s vlaňajšou výzvou sa podmienky na získanie dotácie zmenili. Na Energie-portal.sk sme priniesli prehľad všetkých dôležitých zmien už v májovom článku.

Termín ukončenia podávania žiadostí rezort dopravy stanovil na 30. september 2020 alebo do naplnenia 200 elektronicky zaevidovaných žiadostí. Treba si dať pritom pozor na chyby, ktoré minulý rok vyradili nemálo záujemcov o dotáciu z prvej výzvy.

Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) vypracovalo pre záujemcov o dotáciu pomôcku, v ktorej upozorňuje na najčastejšie chyby.

Kto môže žiadať o dotáciu?

O dotácie možno žiadať na základe novely zákona o energetickej hospodárnosti budov z mája 2019, kedy súčasne nadobudla účinnosť vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby o poskytovaní príspevkov na stavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. V marci 2020 však prišlo k novele tohto zákona, ktorá priniesla aj zmeny ohľadom žiadostí o dotácie:

  • príspevok je možné poskytnúť len na nové rodinné domy s podlahovou plochou do 200m2, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najneskôr 2 roky pred rokom podania žiadosti (teda 2018, 2019, 2020),
  • po novom už nie je možné dotáciu kombinovať s inými dotáciami na rodinný dom alebo jeho technický systém (napr. Zelená domácnostiam II).

Paradoxom však je, že čo sa týka stavby a navrhovania takmer nulových domov, názory projektantov a ministerstva sa líšia.

„Aj podľa nášho prieskumu, ktorý sme v máji 2020 organizovali na vzorke 100 projektantov a architektov z celého Slovenska, až 90% z nich buď nesúhlasí s povinnosťou stavať takéto domy a privítalo by dobrovoľnosť s finančnou motiváciou štátu alebo pripúšťa povinnosť, ale za podmienky kompenzácie zvýšených nákladov zo strany štátu,” uviedol podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.

Pozor na energetické certifikáty

V prvom kole dotácií v roku 2019 boli podľa informácií ZVMM niektoré žiadosti vyradené, pretože nespĺňali formálne či obsahové náležitosti týkajúce sa najmä energetických certifikátov.

Aby sa ľudia vyhli rovnakým chybám, ZVMM pripravilo šesť odporúčaní, ktoré vychádzajú z informácií od ministerstva:

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Monitoring energetiky | 14. - 20. 6. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Prešetrili ceny LNG a CNG. Protimonopolný úrad dostal podnet na dcéru SPP

Úrad si posvietil na ceny alternatívnych palív na čerpacích staniciach.

Bude to 51 000 panelov a 88 striedačov. Stavajú najväčšiu solárnu elektráreň v Nemecku

Bude to 51 000 panelov a 88 striedačov. Stavajú najväčšiu solárnu elektráreň v Nemecku

V projekte sa rozhodli pre inovatívnu metódu.

X
X
X
X