Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Dostavba Mochoviec pokročila. Tretí blok pripojili do siete

Tretí blok jadrovej elektrárne je v súčasnosti dobudovaný na asi 96 percent. Spúšťanie bloku je plánované na koniec tohto roka.

Mochovce

Foto: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne úspešne pripojili tretí blok Atómových elektrární Mochovce k elektrizačnej sústave. Pripojenie bude slúžiť ako hlavný zdroj napájania pri dostavbe a spúšťaní bloku. Po dokončení ním bude tretí blok dodávať elektrinu do prenosovej sústavy Slovenska.

Vybudovali aj záložné vedenie

„Dosiahli sme ďalší míľnik uvádzania jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky. Ukončenie sieťového pripojenia tretieho bloku potvrdzuje dosiahnutý pokrok na stavbe a náš ďalší krok smeruje k ukončeniu studených hydroskúšok, ako aj začiatku predprevádzkových horúcich funkčných skúšok,“ uviedol Francisco José Morejón Verdú, ktorý pred rokom prebral od Johna Clarka funkciu projektového riaditeľa tretieho a štvrtého bloku.

Produkcia elektrickej energie z tretieho bloku sa po jeho uvedení do prevádzky bude dodávať slovenským zákazníkom 400-kilovoltovým prenosovým vedením cez rozvodňu Veľký Ďur.

„Spolupráca s prevádzkovateľom slovenskej prenosovej sústavy SEPS a ďalšími technickými partnermi bola mimoriadne úspešná a môže slúžiť ako príklad pre iné podobné veľké projekty elektrární,” doplnil Verdú.

Do spustenia tretieho bloku má vybudované 400-kilovoltové vedenie slúžiť ako primárny zdroj elektrického napájania pre finálne etapy výstavby bloku. 

Linka bude napájať všetky elektrické systémy a zariadenia bloku cez transformátory a zbernice, ktoré budú dodávať elektrinu do štyroch hlavných šesťkilovoltových rozvodní. Zálohu bude zabezpečovať 110-kilovoltové vedenie, ktoré už je v prevádzke. 

Spúšťanie nových blokov posúvali

Podľa stále platného strategického plánu Slovenských elektrární, ktorý schválili akcionári spoločnosti v marci 2017, sa začiatok prevádzky tretieho bloku AE Mochovce očakáva koncom roka 2018. Spúšťanie štvrtého bloku posunuli na koniec roka 2019.

Dokončenosť tretieho bloku Slovenské elektrárne pred rokom deklarovali na úrovni 94,3 percenta. V súčasnosti (podľa údajov k 31. januáru) je blok dobudovaný na 96,2 percenta. V prípade štvrtého bloku dokončenie výstavby pokročilo z približne 80 percent na 84,8 percenta.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.