Dopyt po flexibilite a službách pre bezpečnú a spoľahlivú prevádzku elektrizačnej sústavy porastie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
DTE 2022
INNOGY

Dopyt po flexibilite a službách pre bezpečnú a spoľahlivú prevádzku elektrizačnej sústavy porastie

Ako na to môžu reagovať teplárne? Aj o tejto téme sa bude diskutovať na Dňoch teplárenstva a energetiky 2018.

Dny teplárenství a energetiky 2017

Foto: Dny teplárenství a energetiky

Bude aj priestor pre teplárne

Reforma trhu s elektrinou v EÚ sa vo februári posunula do záverečnej fázy, keď výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku odhlasoval svoju pozíciu a mandát na rokovania.

V najbližších týždňoch začne vyjednávanie medzi Európskym parlamentom a Radou o konečnej podobe tejto legislatívy.

V decembri minulého roka tiež uplatňuje nariadenie Komisie 2017/2195, ktoré obsahuje detailné požiadavky na organizáciu trhu s podpornými službami a jeho rozhodujúcej časti budú aplikovateľné od decembra tohto roku. Otvára sa tak priestor aj pre menšie teplárne, aby sa aktívne zúčastnili poskytovania podporných služieb.

Väčšiu flexibilitu výrobcov elektriny si vynúti rozvoj výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie.

V koaličnej zmluve nemeckej vládnej koalície sa predpokladá zvýšenie podielu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov z 38 % v minulom roku na 65 % v roku 2030.

Tento rast by mal byť ťahaný predovšetkým veternými a fotovoltickými elektrárňami, ktorých inštalovaný výkon sa má v tomto období približne zdvojnásobiť.

Na druhej strane sa očakáva, že v strednej Európe bude do roku 2022 z rôznych dôvodov odstavený výkon jadrových a uhoľných elektrární, ktorý by mohol presiahnuť 30 GW. Úplný odklon od využívania uhlia na výrobu elektriny pripravuje do roku 2030 Rakúsko a Maďarsko a zvažuje ho tiež Slovensko.

"Je potrebné počítať s tým, že cena elektriny bude kolísať oveľa viac ako dnes. A to nielen v rámci roka, alebo medzi všednými dňami a víkendy, ale aj v poriadku hodín. Keď budú priaznivé podmienky pre výrobu elektriny z vetra alebo slnečného žiarenia, budú trhové ceny elektriny veľmi nízke. Naopak pri vysokej dopyte v zimných všedných dňoch budú pri zlých podmienkach na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov dosahovať veľkoobchodné ceny elektriny astronomickej výšky. Pre teplárne to môže byť veľká príležitosť, musí ale zvýšiť flexibilitu výroby elektriny a naučiť sa jej prebytky aj spotrebovávať," povedal výkonný riaditeľ Teplárenského združenia Martin Hájek.

Dny teplárenství a energetiky 2017

Akumulácia energie do horúcej vody

Mnohé teplárne sa už cestou zvyšovania flexibility a akumulácie energie vydali. Inštalujú akumulátory tepla, ktoré im umožňujú prispôsobiť kogeneračnú výrobu elektriny aktuálne dopytu po elektrine, pričom prebytočné teplo je uložené do zásobníka a využité neskôr v čase, keď je dopyt po elektrine nízka.

Donedávna išlo skôr o menšie akumulátory, ale postupne začína byť tento spôsob zvýšenia flexibility perspektívny aj pre väčšie sústavy zásobovania teplom.

Najväčší systém akumulácie tepla do horúcej vody majú v tuzemsku teraz k dispozícii Teplárne Brno vo svojej prevádzke Červený mlyn. Ojedinelé technické dielo vzniklo doplnením pôvodnej akumulačnej nádrže o ďalšiu, ktorá vznikla prestavbou nevyužívaného zásobníka na ľahký vykurovací olej.

V oboch akumulátoroch s celkovým objemom 9 900 m3 možno ukladať do 345 MWh tepelnej energie. Toto množstvo dokáže pokryť dennú tepelnú potrebu približne 17 tisíc domácností.

Teplárne si tiež postupne zaobstarávajú elektrokotly, ktoré umožňujú premeniť elektrinu na teplo a pomáhajú elektrizačnej sústave reagovať na krátkodobé prebytky elektriny spôsobené zvyčajne výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Samostatnou kategóriou, ktorá si získava stále väčšiu pozornosť, je potom akumulácia elektriny v batériových systémoch. Pre ich využitie majú opäť teplárne vynikajúce podmienky, pretože môžu batériu dobiť vlastným generátorom.

Spoločnosť ČEPS tiež nedávno zmenila svoje "Pravidlá prevádzkovania prenosovej sústavy v elektroenergetike", ktorá novo umožňujú využitie batérií v kombinácii s rotačnými strojmi pri poskytovaní podporných služieb.

Dny teplárenství a energetiky 2017

Prebytky elektrickej energie do tepla

Teplárne sa môžu časom premeniť na komplexné energetické centrá, ktoré budú vedieť veľmi pružne a v širokých medziach meniť výrobu elektriny, spotrebovávať jej krátkodobé prebytky a súčasne plynule dodávať svojim zákazníkom teplo vyrobené s vysokou účinnosťou spolu s elektrinou.

O technických i ekonomických otázkach akumulácie energie budú na Dňoch teplárenstva a energetiky v Hradci Králové diskutovať zástupcovia Energetického regulačného úradu, teplární, distribučných sústav aj výrobcovia technológií.

Zdroj: Dny teplárenství a energetiky 2017


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.