Poslanci v nelegislatívnom uznesení, ktoré plénum prijalo pomerom hlasov 556 (za): 22 (proti): 110 (zdržalo sa hlasovania), načrtli svoju stratégiu v oblasti uskladňovania energie, ktoré má zohrávať kľúčovú úlohu pri dosahovaní cieľov Parížskej dohody o zmene klímy.
Spravodajkyňa návrhu Claudia Garmon v tejto súvislosti uviedla: „Uskladňovanie energie bude nevyhnutné na prechod na dekarbonizované hospodárstvo založené na obnoviteľných zdrojoch energie. Keďže elektrina vyrobená veternou alebo solárnou energiou nie je vždy k dispozícii v potrebnom množstve, budeme musieť viac uskladňovať.“
„Okrem technológií, o ktorých spoľahlivom fungovaní už vieme, ako sú prečerpávacie vodné elektrárne, bude v budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu viacero technológií, ako sú nové technológie batérií, tepelné skladovanie alebo ekologický vodík. Týmto technológiám sa musí umožniť prístup na trh, aby sa pre európskych občanov zabezpečili nepretržité dodávky energie,“ doplnila.
Vodík potrebuje infraštruktúru
Parlament vyzval Európsku komisiu a členské štáty, aby odstránili regulačné prekážky, ktoré bránia rozvoju projektov uskladňovania energie, ako je dvojité zdanenie alebo nedostatky v sieťových predpisoch EÚ. Poslanci tiež požadujú prehodnotenie pravidiel transeurópskej energetickej siete s cieľom zlepšiť kritériá oprávnenosti v oblasti vývoja zariadení na skladovanie energie.
Uznesenie poukazuje aj na potenciál vodíka vyrobeného z obnoviteľných zdrojov (tzv. ekologického vodíka) a vyzýva Komisiu, aby naďalej podporovala výskum a vývoj súvisiaci s budovaním vodíkového hospodárstva.
Podporné opatrenia by podľa poslancov mohli pomôcť znížiť náklady na ekologický vodík a urobiť ho ekonomicky zmysluplným. Komisia by tiež mala posúdiť, či je možné upraviť plynárenskú infraštruktúru tak, aby sa dala využívať na prepravu vodíka, nakoľko využívanie zemného plynu je len dočasné a malo by sa postupne znižovať.
Žiadajú normy pre batérie