Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Dokedy bude klesať cena zemného plynu?

Analytici Timera Energy očakávajú, že cena plynu vytvorí počas tohto leta niekoľkoročné minimum. A to aj v prípade dlhšej recesie.

Dokedy bude klesať cena zemného plynu?

Foto: MHSR

Na globálnom trhu s plynom, podobne ako s ropou, existoval prebytok ponuky už v období pred tzv. „koronakrízou“. Prepad cien energetických komodít sa ešte viac prehĺbil po zastavení ekonomík. Cena americkej bridlicovej ropy sa dokonca ocitla v záporných číslach. Dá sa niečo podobné očakávať aj pri plyne?

Aj zemného plynu je momentálne veľa, najmä vo forme skvapalneného LNG. Analytici z Timera Energy sa zamysleli nad tým, či aj tu možno očakávať, že producenti budú platiť kupujúcim za tankery so skvapalneným plynom.

Jedným z prejavov súčasného poklesu ceny plynu je vyrovnanie rozdielov medzi tromi hlavnými trhmi s LNG plynom vo svete – amerického Henry Hub, európskeho TTF a ázijského JKM. Všetky tri benchmarky sú v podstate na jednej úrovni.

Ako vidieť na grafe (v druhej časti článku), cena júnových kontraktov sa na jednotlivých trhoch líši iba o zhruba 0,05 USD/mmbtu. Na začiatku roka sa LNG plyn v Európe a Ázii predával okolo 4 dolárov/mmbtu a americký za polovicu (niečo viac ako 2 USD). V súčasnosti sa rovnaký kontrakt na všetkých trhoch obchoduje za dva doláre. Nožnice medzi európskym a americkým plynom sa začínajú otvárať opäť od septembra.

Všetko o plyne

Dovoz amerického plynu do Európy sa v súčasnosti neoplatí

„Slabý dopyt v Ázii vyústil do presunu veľkého objemu nadbytočného LNG plynu do Európy. Keďže možnosti prepnutia zdrojov z uhlia na plynu v energetickom odvetví sa vyčerpali, cena TTF bola stlačená nadol k úrovni Henry Hub,“  vysvetľuje Timera Energy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena plynuLNG

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.