Doba národných sebestačných energetík v Európe skončila, tvrdí energetický analytik | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Doba národných sebestačných energetík v Európe skončila, tvrdí energetický analytik

Vodíková budúcnosť Európy je víziou bohatých krajín, ktoré si tieto pokusy môžu dovoliť. V súčasnosti je podľa Michala Šnobra takéto riešenie veľmi drahé.

Doba národných sebestačných energetík v Európe skončila, tvrdí energetický analytik

Foto: Energie-portal.sk

Európska energetická politika nasleduje potreby nemeckej energetiky. Nemecké ciele sa postupom času stávajú cieľom, ku ktorému bude smerovať celá európska energetika.

„V tom je to možno pre krajiny ako Slovensko alebo Česko trochu prekvapujúce, pretože sme si ešte nezvykli na to, že doba národných sebestačných energetík skončila a bude sa treba prispôsobovať veľkým európskym trhom. Kto prvý pochopí situáciu a prispôsobí sa, bude na tom lepšie,“ uviedol energetický analytik Michal Šnobr v podcaste „Otvorene o plyne“.

Hoci Európska únia vsadila budúcnosť na vodík, nie je isté, či je to správny smer. Nájdenie finálneho riešenia pre energetiku v Európe bude trvať dlho a počas tohto obdobia bude plyn rozhodujúcim zdrojom. „Skúsenosti ukazujú, že od uhlia neexistuje iná cesta ako prejsť k nízkoemisným zdrojom než cez plyn. Prechodné obdobie môže trvať dekádu, možno dve.“

M. Šnobr považuje vodíkovú budúcnosť za istú víziu bohatých krajín, ktoré si takéto „pokusy“ môžu dovoliť. Všetky v súčasnosti dostupné riešenia sú podľa neho veľmi drahé a neporovnateľné s klasickým zemným plynom. Vodík zatiaľ nie je riešenie pre strednú a východnú Európu. „Udalosti, ktoré sa odohrávajú v energetike, vždy predbiehajú ekonomiku. Vznikajúci spor sa čoskoro objaví v ekonomike, politike aj spoločnosti.“

Všetko o plyne

Energetika na Slovensku problém so znižovaním emisií nemusí príliš riešiť, keďže sa opiera o jadrovú energiu. „Ak sa Slovensku podarí dokončiť Mochovce, problém bude vyriešený,“ nazdáva sa expert. V oveľa horšej pozícii je uhoľné Poľsko, Česko, či východné Nemecko. Plyn bude v týchto krajinách kľúčovým prechodovým médiom.

„Čaká sa na rozvoj konceptu skladovania elektriny, čo by podporilo ďalší rozvoj OZE. A či sa jadrová energia dokáže spamätať vo forme malých jadrových zdrojov. To však potrvá jednu, dve dekády. Medzitým bude plyn jednoznačne rozhodujúcim energetickým médiom v celej Európe.“

Uhlíková neutralita rozdeľuje EÚ

Vízia EÚ o uhlíkovej neutralite znie podľa M. Šnobra veľmi dobre. Na tejto úrovni sa ciele veľmi dobre a ľahko plánujú. Prax je však oveľa zložitejšia. Ani najbohatšia a najväčšia ekonomika nie je schopná plniť vlastné ciele. „Nemyslím si, že celá Európa bude môcť v roku 2050 povedať, že je bezuhlíková. EÚ bude musieť začať postupom času brať ohľad na to, že každá krajina odštartovala z inej pozície, zázemím, históriou.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.