Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Dnes podpísali dohodu o projekte Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 plánuje výstavbu dvoch podmorských plynovodov s celkovou ročnou kapacitou 55 miliárd metrov kubických plynu.

Dnes podpísali dohodu o projekte Nord Stream 2

Fotolia

Alexej Miller, predseda riadiaceho výboru spoločnosti Gazprom, Kurt Bock, predseda výkonnej rady riaditeľov BASF SE, Klaus Schäfer, člen rady manažmentu E.ON SE, Pierre Chareyre, výkonný podpredseda ENGIE, Rainer Seele, predseda výkonnej rady OMV a Ben van Beurden, výkonný riaditeľ Royal Dutch Shell, podpísali dnes na Východoeurópskom ekonomickom fóre vo Vladivostoku partnerskú dohodu týkajúcu sa implementácie projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý by mal zabezpečiť dodávky zemného plynu na trh Európskej únie.

Projekt bude realizovaný prostredníctvom novej firmy New European Pipeline AG. Podľa dohody bude Gazprom vlastniť 51 % akcií v projektovej spoločnosti, E.ON, Shell, OMV a BASF/Wintershall každý po 10 % a ENGIE 9 % akcií.

Projekt Nord Stream 2 plánuje výstavbu dvoch podmorských plynovodov s celkovou ročnou kapacitou 55 miliárd metrov kubických plynu. Tie budú viesť z Ruska smerom do Nemecka pod Baltickým morom. Projekt nadviaže na pozitívnu skúsenosť v oblasti implementácie bezpečnej a spoľahlivej infraštruktúry získanú z výstavby plynovodu Nord Stream.

Nord Stream 2 zdvojnásobí tranzit našich priamych, technicky najvyspelejších trás dodávok zemného plynu cez Baltické more. Vzhľadom na pokles domácej produkcie v Európe je dôležité, aby boli vybrané práve tie nové s väčším plynovým prietokom. Už len samotný fakt, že sa najväčší energetickí hráči podieľajú na tomto projekte zdôrazňuje dôležitosť zabezpečenia spoľahlivých dodávok plynu európskym zákazníkom,“ povedal Alexej Miller.

Už viac ako 20 rokov sa BASF zúčastňuje na výstavbe plynovodov, aby zabezpečil bezpečné dodávky ruského plynu do Európy. Chceme prispieť k rozšíreniu plynovodu Nord Stream našou odbornosťou a tešíme sa na spoluprácu so spoločnosťou Gazprom a ostatnými partnermi na tomto významnom infraštruktúrnom projekte,” povedal Kurt Bock.

Rozšírením plynovodu Nord Stream naďalej zabezpečíme dlhodobé, bezpečné a spoľahlivé dodávky zemného plynu do Nemecka a EÚ. Projekt posilní naše viac ako 40 rokov trvajúce partnerstvo so spoločnosťou Gazprom,“ povedal Klaus Schäfer.

Nadväzujúc na úspech plynovodu Nord Stream 1 je ENGIE veľmi spokojný so záväzkom participovať na projekte Nord Stream 2. ENGIE, ako kľúčový hráč v oblasti európskeho zemného plynu, vždy podporovalo nové plynové infraštruktúry umožňujúce diverzifikáciu a lepšiu bezpečnosť dodávok na európsky trh. Zemný plyn naďalej zostane hlavným energetickým zdrojom v rámci energetickej zmeny v Európe a silným komponentom stratégie ENGIE,“ povedal Pierre Chareyre.

Nord Stream 2 je projekt plynovodu priamo prepájajúci výrobu plynu v Rusku s trhom západnej Európy, pričom zdôrazňuje najvyššiu mieru prepravnej bezpečnosti pre zákazníkov. S touto dodatočnou kapacitou importu môžeme posilniť plynový uzol v strednej Európe,“ povedal Rainer Seele.

Zemný plyn bude ešte dlho kľúčovou súčasťou energetického mixu v Európe. Nové projekty ako Nord Stream 2 sú potrebné na pokrytie európskeho energetického dopytu, nakoľko produkcia plynu v Európe klesá,” povedal Ben van Beurden.

/Zdroj: Tlačová správa/


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.