Energetická infraštruktúra môže pomôcť pri zvádzaní internetu aj v odľahlých obciach. Trojica distribučiek a ZMOS sa dohodli na spolupráci. V hre je aj podpora z eurofondov.
Pri internetizácii miest a obcí podávajú pomocnú ruku energetici. Vysokorýchlostný internet sa tak môže rozšíriť vďaka už existujúcej elektroenergetickej infraštruktúre.
Viacero takýchto projektov sa už rozbehlo. Napríklad v Prešove Východoslovenská distribučná pred rokmi rozbehla práce na tom, aby sa k optike pripojili tisíce domácností spadajúce pod tzv. biele miesta.
Dnes (4. júla) v tejto veci podpísali spoločné memorandum o spolupráci Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a trojica regionálnych distribučiek: Západoslovenská distribučná (ZSD), Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD). Stalo sa tak za účasti zástupcov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), ktorí avizujú, že projekty by mohli získať aj podporu z eurofondov.
Memorandum konkretizuje snahy všetkých štyroch strán pre posilnenie budovania tzv. Energooptiky ako súčasti distribučnej sústavy. Samosprávy a distribučky si od nej sľubujú, že bude nápomocná nielen štátnej správe a samospráve, ale aj domácnostiam. A v konečnom dôsledku aj štátu pri plnení záväzkov voči EÚ pre „gigabitovú spoločnosť“ do roku 2030.
Zámer vychádza z premisy, že distribučné siete s aktuálne budovanou optickou nadstavbou, Energooptikou, dokážu vytvoriť podmienky pre zabezpečenie spoľahlivého internetu aj na územiach, ktoré sú aktuálne bez pripojenia. A to vrátane obcí, kde by budovanie optiky operátorom nemusí komerčne dávať zmysel.
Energooptika pritom podľa distribútorov dokáže pokryť aj ďalšie požiadavky tzv. smart cities, teda inteligentných miest. „Tieto služby zahŕňajú verejné osvetlenie, obecný rozhlas, kamerový systém, ale aj internet vecí (Internet of Things) v podobe moderných parkovacích mechanizmov či ochrany objektov. Vo všeobecnosti možno hovoriť o posune v oblasti riadenia služieb novej generácie a energetického manažmentu obcí a miest a ich spojenia s okolitým svetom,“ priblížil ZMOS v tlačovej správe.
Energooptika vyjde lacnejšie
Prevádzkovatelia distribučných sústav vlastnia a prevádzkujú distribučné sústavy s dĺžkou rátanou na desaťtisíce kilometre vzdušných vedení, ktoré vedú do každej obce a elektrifikovaného kúta Slovenska. Preto je prístup ku kvalitnému internetu možný, v porovnaní s nanovo budovanou infraštruktúrou, takmer všade a relatívne rýchlo.
„Odhady hovoria, že bez Energooptiky by splnenie cieľov EÚ stálo približne miliardu eur. S využitím existujúcej distribučnej siete bude, podľa našich odhadov, potrebná len tretina prostriedkov,“ uviedol Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD a VSD.
ZSD, SSD aj VSD pri obnove, modernizácii a výstavbe distribučnej sústavy v súčasnosti už implementujú do sietí Energooptiku, ale ich možnosti investovania nie sú neobmedzené. Argumentujú preto, že pre urýchlenie internetizácie treba hľadať aj iné zdroje.
„V prípade správne nastavených parametrov môže projekt Energooptika znamenať najrýchlejšie a najlacnejšie zavedenie vysokorýchlostného internetu do každej obce a do každej domácnosti. Aj vládou schválený Národný plán širokopásmového pripojenia (NPŠP) navrhuje ako jedno z riešení pri pokrývaní bielych miest takýto model, ktorým by mohli byť dosiahnuté enormné časové aj finančné úspory v porovnaní s nanovobudovanou infraštruktúrou,“ uviedol minister pre investície, regionálny rozvoj a internetizáciu SR Richard Raši.
Briefing ZMOS a distribučných spoločností po podpise memoranda | Foto: ENERGIE-PORTAL.SK
Ako doplnil štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin, nedávno publikovaný report Európskej komisie o stave slovenskej Digitálnej Dekády 2024 deklaruje, že jednou z hlavných slabých stránok, ktoré potrebuje krajina zlepšiť, je infraštruktúra pripojiteľnosti. Slovensko má pritom priestor na zlepšenie výkonnosti sietí s veľmi vysokou kapacitou (VHCN).
„Zo 69 % domácností v súčasnosti pokrytých VHCN má Slovensko 10 % rozdiel v porovnaní s úrovňou pokrytia EÚ. Pokrytie vidieka je tiež podpriemerné, keďže VCHN pokrýva 35 % domácností v tejto oblasti. Táto iniciatíva v podobe Memoranda bude mať pozitívny dopad na kvalitu života našich občanov. Zlepší sa prístup k digitálnym službám, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším kľúčovým oblastiam,“ povedal.
Predseda ZMOS Jozef Božik mieni, že spolupráca samospráv so všetkými troma distribučnými spoločnosťami umožní zabezpečiť kvalitné internetové pripojenie aj v najodľahlejších kútoch Slovenska, čo prispeje k zlepšeniu životnej úrovne a podpore ekonomického rastu.
„Spolupráca s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR je nevyhnutná pre dosiahnutie našich cieľov v oblasti digitálnej infraštruktúry a zabezpečenie kvalitného internetového pripojenia do posledného mesta a obce. Veríme, že táto spolupráca prinesie výrazné zlepšenie v poskytovaní verejných služieb pre občanov a podporí rozvoj našich miest a obcí,“ uviedol J. Božik.
K cieľom memoranda patrí tiež odstraňovanie legislatívnych a administratívnych bariér pri budovaní Energooptiky. Medzi ne patria napríklad aj existujúce nepovolené stavby a zariadenia, ktoré sa niekedy na elektrické vedenia umiestňujú.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.