Distribučky stoja v centre transformácie energetiky. Model “zapojiť a posilniť” má nahradiť flexibilita | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Distribučky stoja v centre transformácie energetiky. Model “zapojiť a posilniť” má nahradiť flexibilita

Prevádzkovatelia distribučných sietí sa budú musieť vysporiadať s rastúcou produkciou decentralizovaných zdrojov. Zabezpečenie spoľahlivosti siete bude vyžadovať jej inováciu.

Distribučky stoja v centre transformácie energetiky. Model “zapojiť a posilniť” má nahradiť flexibilita

Foto: Energie-portal.sk

Ambiciózne ciele pri dekarbonizovaní energetického odvetvia v Európe vyžadujú výrazné investície, technologické inovácie pri zavádzaní inteligentných sietí, ako aj nové biznis modely. To všetko by malo viesť ku zlepšenému fungovaniu distribučných sietí, od ktorých bude závisieť rýchlosť transformácie celého odvetvia.

Zvýšená miera elektrifikácie v doprave, vykurovaní a priemysle povedie k vyšším nárokom na elektrické distribučné siete. A hoci podľa spoločnosti EY tie na európskom kontinente sú najspoľahlivejšími na svete, aj distribúciu elektriny čakajú podstatné zmeny, ak chcú tieto spoločnosti zabezpečovať naďalej stabilné služby.  

Práve táto úloha má byť v podmienkach rastúcej výroby z decentralizovaných obnoviteľných zdrojov kľúčovou. Distribučné spoločnosti sú zodpovedné najmä za včasné pripájanie nových kapacít do siete a zlepšovanie jej odolnosti. Okrem toho majú napomáhať pri transformovaní energetických systémov investovaním do inovácií a digitalizácie.

“To umožní optimalizovanie plánovania a prevádzky sietí napríklad prostredníctvom distribuovaných zdrojov a digitálnych technológií, ktoré budú zabezpečovať riadenie toku prúdu a napätia,” uvádza konzultačná spoločnosť vo svojej štúdii o úlohe distribučných spoločností pri transformácii energetiky.

Modernizácia sietí je nevyhnutnosťou

“Distribučky sa doteraz dokázali vysporiadať s rastúcim objemom distribuovanej výroby vďaka sile siete a zvládateľnému množstvu nových pripojení. Po čase však budú čeliť ďalšiemu rastu takejto produkcie, čo sa môže odraziť na schopnosti udržať hladkú prevádzku a inovovanie siete. Nasledujúcich päť rokov bude kľúčových.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.