Dánsko drží nový svetový rekord v centrálnom zásobovaní teplom | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Dánsko drží nový svetový rekord v centrálnom zásobovaní teplom

Solárny park má pokryť jednu pätinu ročnej spotreby tepla 90 000 spotrebiteľov.

Dánsko drží nový svetový rekord v centrálnom zásobovaní teplom

Foto: Arcon Sunmark

Najväčší solárny vykurovací systém na svete sa nachádza pri dánskom meste Silkeborg.

Výstavba tohto solárneho parku trvala sedem mesiacov a na jeho celkovej rozlohe 156 694 m2 je nainštalovaných 12 436 solárnych panelov, každý o veľkosti 12,6 m2. Panely boli rozdelené do štyroch častí tak, aby sa park prispôsobil reliéfu.

Panely vyrobila spoločnosť Arcon-Sunmark, ktorá sa zameriava na riešenia v oblasti solárnej energie. Arcon-Sunmark a Silkeborg uzavreli zmluvu už vo februári 2016, pričom výstavba sa začala v máji minulého roku. Panely firma dovážala z hodinu a pol vzdialeného mesta Skorping, kde ich vyrába.

Do prevádzky bol solárny park uvedený v decembri 2016 a jeho odhadovaná životnosť by mala byť minimálne 25 rokov.

Energia z neho by mala pokryť 20 % ročného dopytu po teple približne 90 000 obyvateľov mesta, ktorí sú na systém napojení, čo sa rovná ročnej spotrebe tepla 4 400 priemerných domácností.

Počas slnečného letného dňa by cez systém malo každú hodinu prejsť podľa predpokladov 2,7 miliónov litrov vody. Systém s hlavným vykurovacím zariadením spája 1,2 km potrubia. Ročne by mal park vyprodukovať 80 000 MWh energie.

Predošlým držiteľom rekordu v centrálnom zásobovaní teplom bol solárny park Vojens s rozlohou 70 000 m2 , ktorý sa tiež nachádza v Dánsku a do prevádzky bol uvedený v roku 2014.

Aj táto inštalácia bola zákazkou pre spoločnosť Arcon-Sunmark, ktorá od svojho založenia v roku 1998 skonštruovala viac ako sto solárnych vykurovacích systémov, celkovo o rozlohe vyše milióna metrov štvorcových.

Súhrnne tak stojí za prevádzkou viac ako 80 % najväčších solárnych teplární spojených s centrálnym zásobovaním teplom na svete.

Arcon-Sunmark uvádza, že solárne vykurovacie zariadenia sú veľmi vhodným zdrojom energie pre centrálne teplárne, keďže zabezpečujú nižšie a stabilné ceny tepla a môžu predĺžiť životnosť teplárne.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Európska komisia pripisuje znižujúcu sa ťažbu viacerým dôvodom.

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární v USA zaznamenali vlani výrazný pokles.

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Transpozíciu smernice o podpore OZE už Slovensko prijalo, ale neoznámilo to Komisii. Zároveň sa stále čaká na vykonávaciu vyhlášku, bez ktorej transpozícia nie je kompletná.