Poľská vláda zvažuje, že jadro podporí formou tzv. rozdielového kontraktu.
Obojsmerné rozdielové zmluvy či CfD (z angl. Contracts for Difference) sa v energetike počas uplynulého roka skloňujú najmä v súvislosti s reformou energetického trhu EÚ, ktorá na tento nástroj kladie dôraz.
Rozdielové kontrakty pritom majú poslúžiť pri nových investíciách do obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ale aj pri projektoch v jadrovej energetike. Tie rozvíja viacero európskych krajín, vrátane Poľska.
Obdobný nástroj už poľská vláda využíva v sektore OZE, napríklad pri podpore offshore veterných parkov v Baltskom mori. A podpora na podobnom princípe by sa mala uplatniť aj v začiatkoch poľskej jadrovej energetiky.
CfD využijú pre prvú atómku
Rozdielové zmluvy (CfD) sa vo všeobecnosti zakladajú na tom, že výrobca elektriny má od štátu garantovanú výkupnú cenu elektriny v určitej výške alebo určitom pásme.
V prípade, ak je trhová cena pod touto úrovňou, rozdiel prevádzkovateľovi elektrárne „dopláca“ štát. Na druhej strane keď trhová cena elektriny prevýši určenú hodnotu, dodatočný „nadvýnos“ neinkasuje výrobca, ale štát.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.