VSE
VSE
Belimo

Čo znamená čisté meranie, alebo net metering

“Net metering” predstavuje veľmi prehľadný a efektívny spôsob, akým môže štát podporovať malých výrobcov energie – predovšetkým majiteľov domov a spotrebiteľov, ktorí chcú byť energeticky sebestační.

Čo znamená čisté meranie, alebo net metering

  • Slovník |  01.11.2015 |  redakcia

Net energy metering (NEM), alebo jednoducho čisté meranie, je služba určená pre spotrebiteľa elektriny, pomocou ktorej elektrina, ktorú vyrobí spotrebiteľ elektriny so zariadením na výrobu elektriny umiestneným u neho a dodá ju regionálnej distribučnej spoločnosti, môže byť použitá na „vyrovnanie“ objemu elektrickej energie dodanej od dodávateľa elektrickej energie pre spotrebiteľa počas príslušného zúčtovacieho obdobia.

Politiky čistého merania sa môžu v jednotlivých krajinách výrazne odlišovať. Na rozdiel od systému výkupných cien (feed-in tariff – FIT – na Slovensku prostredníctvom tzv. tarify za prevádzkovanie systému), ktorý vyžaduje dve merania, čisté meranie používa jediný, bi-riadiaci meter a môžu merať prúd, ktorý tečie v dvoch smeroch.

Princíp tohto modelu je jednoduchý: Výrobca, ktorý si vyrába elektrinu pre svoju vlastnú spotrebu, odovzdáva vyrobené prebytky do siete bez nároku na výkupnú cenu. Za to však získava nárok odobrať rovnaké množstvo elektriny v určitom období zadarmo.

Spotrebiteľ teda využíva distribučnú sieť ako “akumulátor energie” – koľko do nej vloží, toľko si vyberie. Pokiaľ vyrobí energie menej, než spotrebuje, kupuje si elektrinu z distribučnej siete ako bežný zákazník.

Znamená to, že:

1. Výrobca energie nedostáva za odovzdané prebytky žiadny doplatok. Odpadáva tak zložitá fakturácia, aj problémy s výškou výkupnej ceny elektrickej energie. Stačí, ak výrobca uzavrie zmluvu s distribučnou spoločnosťou o zápočte vyrobenej a odobratej elektriny, ktorá sa zúčtuje raz za rok.

2. V prípade net meteringu sa energia získaná z fotovoltických zariadení nijako nepremieta do koncovej ceny energie pre spotrebiteľa.

Bez poplatkov a úradovania

Net metering ako forma podpory by značne zjednodušil administratívnu záťaž pri budovaní a prevádzke strešných fotovoltických zariadení.

Výrobca energie pre vlastnú spotrebu – odovzdávajúci prebytky do distribučnej siete – by nemusel byť registrovaný ako podnikateľ (a napríklad odoberať vďaka tomu elektrickú energiu zo siete za podnikateľskú čiže vyššiu sadzbu).

Technicky by sa na pripájaní fotovoltických zariadení nič nezmenilo. Platnosť tohto systému podpory by mala byť počas celej životnosti fotovoltického zariadenia, minimálne 20 rokov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva na Slovensku

Predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva na Slovensku

Zoznam predajcov peliet a a mapu obchodov, ktoré sú priebežne aktualizované.

Geotermálna energia

Geotermálna energia

Geotermálna energia (z gréčtiny. „Geos“ - „zem“ a „thermal“ znamená „teplo“) je prejavom tepelnej energie zemského telesa, ktorá vzniká rozpadom rádioaktívnych látok a pôsobením slapových síl (slapové javy sú periodické zmeny rozloženia zemskej hmoty vznikajúce v podstatnej miere vplyvom obehu a príťažli­vých síl Mesiaca a v menšej miere vplyvom Slnka).

Predajcovia kotlov na Slovensku

Predajcovia kotlov na Slovensku

Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s kotlami v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

X
X
X
X