Činnosť jadrového reaktora možno monitorovať na diaľku pomocou seizmických a akustických údajov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Činnosť jadrového reaktora možno monitorovať na diaľku pomocou seizmických a akustických údajov

Vedci predstavujú metódu, pomocou ktorej možno overiť, či je jadrový reaktor v prevádzke, zo vzdialenosti päťdesiatich metrov.

Činnosť jadrového reaktora možno monitorovať na diaľku pomocou seizmických a akustických údajov

Foto: Pexels

Výskum v záujme jadrovej bezpečnosti

Zo seizmických a akustických dát zaznamenaných v okruhu päťdesiatich metrov od výskumného jadrového reaktora by mohlo byť možné predpovedať, či je reaktor v prevádzke alebo nie s presnosťou 98 %. V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise v Seismological Research Letters, o tom informujú vedci z Národných laboratórií Oak Ridge, ktoré slúžia Ministerstvu energetiky USA.

Výskumníci na údaje aplikovali niekoľko modelov strojového učenia, vďaka ktorým dokázali tiež predpovedať, kedy bol reaktor v prechodnom stave medzi zapnutím a vypnutím, a odhadnúť jeho výkon s presnosťou približne 66 %.

Podľa hlavného autora štúdie Chengpinga Chaia, ktorý na Oak Ridge pôsobí ako geofyzik, sa nové zistenia môžu stať ďalším nástrojom, ktorý medzinárodnému spoločenstvu umožní kooperatívne overovať a monitorovať prevádzku jadrových reaktorov spôsobom, ktorý je minimálne invazívny.

„Jadrové reaktory možno zneužiť. Ubezpečovanie sa o tom, že jadrový reaktor funguje v deklarovanom režime, je preto v záujme nešírenia jadrových zbraní,“ uvádza vedec.

Signály vyhodnocovali strojovým učením

Seizmické a akustické údaje sa už dlho používajú na monitorovanie zemetrasení a súčastí infraštruktúry, napríklad budov a mostov. Vedci sa teraz rozhodli tieto dáta využiť aj na preskúmanie pohybov spojených s priemyselnými procesmi.

Chengping Chai a jeho kolegovia v rámci štúdie rozmiestnili seizmické a akustické senzory v okolí reaktora v Oak Ridge, ktorý na výskumné účely využívajú fyzici, chemici, biológovia aj strojári.

„Zistili sme, že seizmoakustické senzory dokážu zaznamenať vibrovanie zariadení, napríklad ventilátorov a čerpadiel v chladiacej veži, a to s dostatočnou presnosťou na určenie toho, či je reaktor v prevádzke,“ hovorí Dr. Chai.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.