Ak chcú štáty EÚ v energetickom mixe viac obnoviteľných zdrojov, vyžaduje si to viac kapacít pre cezhraničné obchodovanie, zdôrazňuje ACER.
Agentúra EÚ pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER), ktorej členom je aj slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vyzýva na urýchlenú maximalizáciu cezhraničných kapacít pre obchodovanie s elektrinou.
Nariadenie o vnútornom trhu s elektrinou od štátov vyžaduje, aby od roku 2025 takto sprístupnili aspoň 70 % kapacít svojich prenosových sústav. Už v minulom roku však ACER vydala správu, v ktorej agentúra varovala, že sa to nemusí podariť.
Teraz sa regulátori obrátili na Európsku komisiu a Európsky parlament s výzvou, aby „zatlačili“ na národné vlády a prevádzkovateľov sietí.
V čom je problém
Prenosová kapacita je nevyhnutná pre cezhraničný obchod s elektrinou, pretože spája ponuku a dopyt. Poskytovanie maximálnej prenosovej kapacity na obchodovanie s elektrinou bude podľa ACER-u nevyhnutnou podmienkou na dosiahnutie ambicióznych politických cieľov stanovených pre výrobu obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Podľa údajov regulátorov v súčasnosti platí, že väčšina členských štátov sprístupnila pre cezhraničné obchodovanie v priemere iba 30 až 50 % svojich kapacít. Náklady na riadenie preťaženia siete v EÚ pritom len za rok 2022 presiahli štyri miliardy eur.
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.