VSDS
VSDS
Belimo 2

ČEZ znižuje ceny elektriny aj plynu pre domácnosti, firmy a podniky

Cena produktov na dobu neurčitú pre českých zákazníkov sa znižuje v priemere o 9 % pre elektrinu a o 11 % pre plyn.

ČEZ znižuje ceny elektriny aj plynu pre domácnosti, firmy a podniky

Foto: SSE

Najväčší dodávateľ energií v Česku, spoločnosť ČEZ Prodej, znižuje ceny elektriny a plynu pre domácnosti, firmy aj podniky. Od začiatku októbra platí nový cenník pre domácnosti, podľa ktorého sa cena produktov na dobu neurčitú znižuje v priemere o 9 % pre elektrinu a o 11 % pre plyn.

Za každú spotrebovanú megawatthodinu tak české domácnosti ušetria 230 korún (8,4 eur) za elektrinu a 120 korún (4,4 eur) za plyn. Rovnaké zlacňovanie koncovej ceny sa týka aj malých firiem.

Dodávateľská spoločnosť zdôvodňuje znižovanie cien poklesom ceny komodít na burzách v dôsledku pandémie a realizovaním nákupu komodity pre odberateľov za výhodné ceny.

Od prvého novembra znižuje ceny energií pre stredné a väčšie firmy a verejnú správu aj ČEZ ESCO. Zákazníci nemusia pre získanie zľavy robiť nič. Pri produktoch ne neurčitú dobu sa cena znižuje automaticky, pre fixované produkty sa cena aktualizuje k dátumu predĺženia zmluvy. 

“Sme v kontakte s našimi zákazníkmi a predovšetkým od malých a stredných firiem počúvame, ako náročne zápasia s negatívnymi ekonomickými dopadmi pandémie. Preto im chceme pomôcť znížiť prevádzkové náklady nielen cez projekty energetických úspor, ale aj výhodnejšou cenou elektriny a plynu,” hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Zákazníci, na ktorých sa vzťahuje tarifná cena, tak podľa spoločnosti ušetria za elektrinu a plyn v priemere 12-tisíc korún (440 eur) ročne. Tieto ceny sa vzťahujú na odberné miesta s nízkym napätím. Zákazníci na VN a VVN si dojednávajú ceny individuálne, kde sa veľkoobchodné ceny energií premietajú priebežne.

Ceny plynu pre domácnosti, ktoré sú na Slovensku regulované, by mohli klesnúť v budúcom roku aj na Slovensku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určil maximálne sadzby za odber plynu. Najvýraznejšie sa cena plynu v roku 2021 zníži pre odberateľov s ročnou spotrebou približne od 18 000 do 70 000 kWh. Týmto odberateľom klesne komoditná časť koncovej ceny zhruba o 27 %.

Zatiaľ čo domácnosti používajúce plyn najmä na varenie by mohli usporiť minimálne, v prípade kombinácie s ohrevom vody môže ísť o ročnú úsporu do 60 eur, s vykurovaním aj viac ako 100 eur.

Do celkovej koncovej ceny zemného plynu ešte vstupujú poplatky za distribúciu a prepravu, ktorých výška bude známa neskôr.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.