Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.
Vlaňajší nárast cien energií na trhoch sa premieta do hospodárskych výsledkov firiem. Príkladom je aj česká Skupina ČEZ, ktorá za rok 2022 vykázala rekordné čísla.
Skupina je prítomná tiež na Slovensku. Vlastní napríklad podiel v Jadrovej a energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá pripravuje nový jadrový zdroj a pred dvoma rokmi ČEZ založil aj spoločný podnik so štátnym SPP.
V článku sa dozviete:
- aké sú výsledky ČEZ-u za rok 2022,
- ako šéf skupiny hodnotí minulý rok na trhu,
- aké projekty vlani ČEZ rozvíjal.
Pomohli vyššie ceny energií
Prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) dosiahol v roku 2022 výšku 131,6 mld. českých korún (v prepočte 5,5 mld. eur) a čistý zisk 80,7 mld. českých korún (v prepočte 5,5 mld. eur). V predošlom roku 2021 to bolo necelých 10 mld. českých korún.
Prevádzkové výnosy skupiny sa vyšplhali na 288,5 mld. Kč (v prepočte 12,2 mld. eur), čo bolo medziročne o 27 % viac. Výrazný rast zisku v segmente výroby ČEZ pripisuje najmä extrémnym nárastom realizačných cien elektriny v dôsledku vojny na Ukrajine a rekordnou výrobou jadrových elektrární.
„Obmedzenie dodávok plynu z Ruska do Európy (medziročný pokles o 56 %) a celková neistota viedli k skokovému nárastu nákladov na výrobu elektriny z emisných zdrojov, a tým veľkoobchodné ceny elektriny. Ceny dodávok plynu vzrástli medziročne o 348 % a ceny dodávok elektriny o 327 %. Priemerná cena elektriny s dodávkou na rok 2023 sa vlani obchodovala za takmer 300 EUR/MWh, zatiaľ čo priemerná realizačná cena výroby ČEZ s dodaním v roku 2022 bola 100 EUR/MWh,“ uviedol ČEZ.
Na druhej strane rok energetickej krízy negatívne pôsobil na segment predaja. Prevádzkový zisk spoločnosti ČEZ Predaj, ktorá dodáva elektrinu a plyn domácnostiam v Česku, medziročne poklesol o 22 %. Dôvodom bol podľa ČEZ-u najmä extrémny nárast obstarávacích cien elektriny a plynu a vysoké náklady na krytie výkyvov spotreby zákazníkov.
„Dosiahnutý zisk za rok 2022 indikuje rekordnú dividendu pre akcionárov. V prípade stanovenia dividendy na hornej hranici intervalu platnej dividendovej politiky by medzi akcionárov bolo rozdelených 63 miliárd korún. Pre majoritného akcionára Českú republiku by to znamenalo príjem 44 miliárd Kč,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.
Daiel Beneš | Foto: ENERGIE-PORTAL.SK
V roku 2023 Skupina ČEZ českému štátu novo zavedenú daň z neočakávaných ziskov a odvod z nadmerných tržieb z výroby v celkovej výške 30 – 40 mld. Kč a ďalej 26 – 30 mld Kč z titulu bežnej dane z príjmov. „Ide o doplatok dane z príjmov za rok 2022 nad rámec uhradených záloh počas roka a o zálohy na daň z príjmov roku 2023 vo výške 19 %,“ podotkol D. Beneš s tým, že skupina odvedie štátu na dividendách, daniach z príjmu a odvodoch z tržieb výroby celkovo viac než 100 mld. Kč.
Posunuli sa v dlhodobých plánoch
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.