INNOGY
VSDS
Belimo

ČEZ Prodej vlani opäť zvýšil počet inštalácií fotovoltiky aj tepelných čerpadiel

Rastie záujem zákazníkov o prepojenie fotovoltických elektrární s batériami. Takéto riešenie tvorilo tri štvrtiny všetkých inštalácií.

ČEZ Prodej vlani opäť zvýšil počet inštalácií fotovoltiky aj tepelných čerpadiel

Foto: ČEZ Prodej

Aj napriek náročným podmienkam v dôsledku pandémie zaznamenala česká spoločnosť ČEZ Prodej nárast inštalácií fotovoltických elektrární na streche o štvrtinu (celkovo 660) a tepelných čerpadiel o takmer polovicu (514) v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Zákazníci majú čoraz väčší záujem o kombináciu fotovoltiky s batériovými systémami, pričom počet týchto inštalácií dosiahol 485, čo predstavuje tri štvrtiny všetkých inštalácií. Spoločnosť pripojila aj 55 fotovoltických zariadení s akumuláciou do vody.

Rastúcemu dopytu po batériách sa dodávateľ prispôsobil ponukou nového zariadenia s kapacitou 4,8 kWh v kombinácii s fotovoltikou do maximálneho výkonu 3,7 kWp. Produkt od spoločnosti OIG Power je určený pre menšie rodinné domy s nižšou spotrebou alebo nízkoenergetické domy, pre ktoré postačuje batéria s menším výkonom a kapacitou. Záujem je však stále aj o klasický ČEZ Battery Box Home s výkonom 7,2-12 kWh a maximálnou kapacitou elekrárne 10 kWp.

“Som rád, že aj napriek obmedzeniam spôsobeným covidom sa nám vlani podarilo potvrdiť povesť špičkového dodávateľa moderných energetických technológií. Inštalovali sme o 123 strešných fotovoltík a 156 tepelných čerpadiel viac. Tento rast plánujeme v tomto roku ešte zrýchliť,” uvádza vo vyhlásení spoločnosti generálny riaditeľ ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Obľúbený riešením sa stáva kombinácia fotovoltickej elektrárne s tepelným čerpadlom riadená jedným spoločným softvérom. Ten dokáže ovládať aj ďalšie spotrebiče a technológie inteligentnej domácnosti, ako napríklad osvetlenie, žalúzie, garáž, či vyhrievanie bazéna.

Aplikácia zohľadňuje dáta aj z predpovede počasia a automaticky znižuje energetickú náročnosť. V nočných hodinách porovnáva aktuálnu vonkajšiu teplotu s dennou predpoveďou. Ak je efektívnejšie vykurovať neskôr, systém nechá vychladnúť miestnosti v dome o nastavenú hodnotu, ktorá sa prakticky neprejaví na komforte obyvateľov, ale výrazne zniži objem spotrebovanej elektriny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Úrad jadrového dozoru pozýva do Mochoviec ďalšiu medzinárodnú kontrolu

Úrad jadrového dozoru pozýva do Mochoviec ďalšiu medzinárodnú kontrolu

Misia, ktorá na jeseň 2019 v JE Mochovce odhalila 22 rôznych nedostatkov, má dokončovanú atómku opäť preveriť.

Zamestnancov SEPS, distribučiek aj atómiek treba očkovať prioritne, apeluje MH SR

Zamestnancov SEPS, distribučiek aj atómiek treba očkovať prioritne, apeluje MH SR

Kritická infraštruktúra podľa rezortu hospodárstva potrebuje očkovanie už v prvej vlne vakcinácie.

Monitoring energetiky | 18. - 21. 1. 2021

Monitoring energetiky | 18. - 21. 1. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.