Člen Skupiny ČEZ sa chce intenzívne zameriavať na rozvoj decentrálnej energetiky na Slovensku a prispievať k tomu, aby Slovenská republika dosiahla európskych cieľov týkajúcich sa energetických úspor a ekologízácie.
Zákazníkom z radov podnikov, miest, obcí a verejných inštitúcií bude ponúkať v spolupráci so slovenskými spoločnosťami kompletné riešenie energetických potrieb: dodávka komodity, modernizácia energetických hospodárstiev, inštalácia a prevádzka moderných nízkoemisných či bezemisných zdrojov a služby súvisiace s elektromobilitou a konceptom inteligentných miest.
„V energetike prichádza doba generačnej obmeny. Veľké elektrárne v budúcnosti doplní rad malých decentrálnych výrobných zdrojov, ktoré vyrastú v mieste samotnej spotreby. Stojí za tým nielen európska legislatíva, ale aj technologický pokrok a požiadavky samotných zákazníkov, ktorí chcú ekologické a úsporné riešenia prispôsobené priamo ich konkrétnym potrebám," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.
„Česká a slovenská energetika sa vyvíjali desiatky rokov spoločne a stoja pred nimi v súčasnosti rovnaké výzvy. Výzvam podobného charakteru čelí aj priemysel a mestá našich oboch krajín."

Európske štáty sa musia vyrovnať s čím ďalej tým náročnejšími požiadavkami na ekologickosť prevádzkovaných energetických zdrojov a sprísňujúcimi sa nárokmi na emisné limity. Zároveň bude potrebné plniť európske ciele týkajúce sa energetickej účinnosti, znižovania produkcie skleníkových plynov a zvyšovania výroby z obnoviteľných zdrojov.
Spotreba energie sa má v Európe podľa cieľa stanoveného Európskou komisiou znížiť do roku 2030 minimálne o 30 percent (oproti scenáru business-as-usual).
Výbory ITRE a ENVI Európskeho parlamentu však predložili návrhy, ktoré predpokladajú ešte ambicióznejší cieľ: 35 alebo 40 percent.
Podobne aj debaty o cieli, ktorý sa týka podielu obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie, mieria k vyšším záväzkom, než doteraz schválených 27 percent.
Práve decentrálna energetika stojaca na ekologickejšej výrobe, distribúcii a spotrebe pomôže naplniť tieto ciele a podporí tak pozíciu Slovenska medzi technologicky vyspelými krajinami.

„Decentrálna energetika tú klasickú energetiku vo veľkom počte miest vhodne dopĺňa a niekde aj nahrádza, opiera sa o technologické inovácie a vytvára pracovná miesta s vysokou pridanou hodnotou," hovorí člen predstavenstva ČEZ Pavel Cyrani.
„ČEZ už dávno nie je energetická firma opierajúca sa len o veľké elektrárne a bane. Naša dcérska spoločnosť ČEZ ESCO je v oblasti novej energetiky a týchto riešeniach jednotkou na českom aj stredoeurópskom trhu s chceme toto svoje know-how uplatniť aj na slovenský."
ČEZ ESCO plánuje na slovenskom trhu rozvíjať projekty v oblasti decentrálnej energetiky, ktoré podporia plnenie európskych cieľov a záujmov Slovenskej republiky.
Ide sa napríklad o modernizáciu teplárenských systémov a výstavbu čistých zdrojov na výrobu elektriny a tepla, ekologizáciu verejnej aj súkromnej dopravy a renováciu systémov osvetlenia.
Ďalšou formou sú projekty energetických úspor na budovách formou EPC, kde sa investícia spláca priamo z úspor garantovaných v zmluve.
„Pre zákazníkov ako mestá a obce chceme tieto riešenia integrovať v rámci konceptu Smart City. Cieľom je posilniť spoľahlivosť a bezpečnosť dodávok energií, zefektívniť mestské služby a zabezpečiť udržateľnú prevádzku budov a ekologickosť verejnej dopravy“, dopĺňa generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Pre firemných zákazníkov ČEZ ESCO navyše zaist'uje energetické audity a poradenstvo, výstavbu rozvodných zariadení a lokálnych distribučných sústav alebo inštalácie vzduchotechniky.
ČEZ ESCO už na slovenskom trhu realizovala niektoré zákazky prostredníctvom svojich dcér. Spoločnosť ENESA napríklad v nemocniciach v Dunajskej strede, v Trebišove a vo Svidníku uskutočnila projekty komplexných energetických úspor formou EPC s celkovou ročnou garantovanou úsporou takmer 500 000 eur.
Spoločnosť AZ Klima zas dodala vzduchotechnické jednotky napríklad pre haly tovární na výrobu automobilov Jaguar Land Rover, KIA Motors a PSA.
Zdroj: ČEZ
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.