Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Česi a Francúzi chcú, aby jadro dostalo prístup k udržateľným financiám. Vytvorili „pakt“

Do roku 2050 bude pritom svet potrebovať približne 550 GW novej kapacity, čo je zhruba 500 veľkých reaktorov. Bez priaznivého investičného prostredia je však ich budúcnosť neistá.

Česi a Francúzi chcú, aby jadro dostalo prístup k udržateľným financiám. Vytvorili „pakt“

Foto: Depositphotos

Česká republika, Francúzsko a niekoľko ďalších členských krajín EÚ nedávno oznámili spoločný postup, ktorý by mal priniesť jednoduchšiu a lacnejšiu výstavbu jadrových zdrojov.

Ich cieľom je, aby Európska komisia (EK) zaradila jadro medzi udržateľné ekonomické činnosti v rámci spoločného klasifikačného systému, takzvanej taxonómie, ktorá podporuje investície do trvalo udržateľného zeleného rastu.

Taxonómia má poskytnúť podnikom a investorom akýsi návod, aby mohli určiť, ktoré hospodárske činnosti možno považovať za environmentálne udržateľné.

Hoci Komisia vo svojej strategickej vízii „Čistá planéta pre všetkých“ z roku 2018 považuje obnoviteľné a jadrové zdroje za základný kameň bezuhlíkovej európskej energetickej sústavy, podľa Ministerstva priemyslu a obchodu ČR (MPO) nepodniká žiadne kroky, aby okrem obnoviteľných zdrojov zaistila stabilné prostredie pre investície aj do veľkokapacitných nízkouhlíkových jadrových zdrojov.

Problémom totiž je, že pri rokovaniach o udržateľných činnostiach v taxonómii Komisia nezohľadňuje prínos jadrových zdrojov pre dekarbonizáciu hospodárstva.

„S Francúzskom máme podobné záujmy, sme jadrovo orientovaná krajina, preto sme sa dohodli na spoločnom postupe. Chceme, aby Brusel uznal jadro a plyn za udržateľné činnosti podľa taxonómie. Tým sa otvorí cesta k lacnejšiemu financovaniu a výstavbe nových jadrových zdrojov,“ vyhlásil český vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček s tým, že spojenectvo vychádza z ideálnej príležitosti, keďže Francúzsko sa od januára ujme predsedníctva v Rade EÚ a od júla ho vystrieda zase Česko.

K vyhláseniu sa okrem Francúzska a Česka pripojilo aj Slovensko (vyhlásenie podporil minister financií Igor Matovič), Bulharsko, Fínsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko.

Čím signatári argumentujú?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.