Do roku 2050 bude pritom svet potrebovať približne 550 GW novej kapacity, čo je zhruba 500 veľkých reaktorov. Bez priaznivého investičného prostredia je však ich budúcnosť neistá.
Česká republika, Francúzsko a niekoľko ďalších členských krajín EÚ nedávno oznámili spoločný postup, ktorý by mal priniesť jednoduchšiu a lacnejšiu výstavbu jadrových zdrojov.
Ich cieľom je, aby Európska komisia (EK) zaradila jadro medzi udržateľné ekonomické činnosti v rámci spoločného klasifikačného systému, takzvanej taxonómie, ktorá podporuje investície do trvalo udržateľného zeleného rastu.
Taxonómia má poskytnúť podnikom a investorom akýsi návod, aby mohli určiť, ktoré hospodárske činnosti možno považovať za environmentálne udržateľné.
Hoci Komisia vo svojej strategickej vízii „Čistá planéta pre všetkých“ z roku 2018 považuje obnoviteľné a jadrové zdroje za základný kameň bezuhlíkovej európskej energetickej sústavy, podľa Ministerstva priemyslu a obchodu ČR (MPO) nepodniká žiadne kroky, aby okrem obnoviteľných zdrojov zaistila stabilné prostredie pre investície aj do veľkokapacitných nízkouhlíkových jadrových zdrojov.
Problémom totiž je, že pri rokovaniach o udržateľných činnostiach v taxonómii Komisia nezohľadňuje prínos jadrových zdrojov pre dekarbonizáciu hospodárstva.
„S Francúzskom máme podobné záujmy, sme jadrovo orientovaná krajina, preto sme sa dohodli na spoločnom postupe. Chceme, aby Brusel uznal jadro a plyn za udržateľné činnosti podľa taxonómie. Tým sa otvorí cesta k lacnejšiemu financovaniu a výstavbe nových jadrových zdrojov,“ vyhlásil český vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček s tým, že spojenectvo vychádza z ideálnej príležitosti, keďže Francúzsko sa od januára ujme predsedníctva v Rade EÚ a od júla ho vystrieda zase Česko.
K vyhláseniu sa okrem Francúzska a Česka pripojilo aj Slovensko (vyhlásenie podporil minister financií Igor Matovič), Bulharsko, Fínsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko.
Čím signatári argumentujú?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.