Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.
Dodávky tepla z centrálnych systémov zásobovania teplom (CZT) majú podľa zámeru, ktorý tento týždeň ohlásila vláda, pre domácnosti medziročne zdražieť maximálne o 15 %. Zvyšok cenového nárastu plánuje zadotovať štát. Ako, kedy a či v plnej miere, to zostáva nejasné.
Konkrétna výška „kompenzácií,“ ktoré má štát takto poskytnúť, by sa však mala odvíjať od toho, na akej úrovni budú náklady jednotlivých výrobcov. Hoci vláda mechanizmus zatiaľ nešpecifikovala, „kompenzácie“ by v princípe mali pokrývať rozdiel medzi cenou účtovanou odberateľom (s medziročným nárastom do 15 %) a regulovanými cenami, ktoré určí regulátor na základe cenových konaní (s medziročným nárastom niekedy aj o viac ako 100 %).
Zatiaľ čo mnohí teplári, hlavne výrobcovia využívajúci zemný plyn, čelia i násobnému zdraženiu komodity, niektorých hráčov sa zdraženie energií na svetových trhoch prakticky nedotklo. Minister hospodárstva Karel Hirman na tlačovej besede včera (1. decembra) hovoril o očakávanom poklese cien v niektorých mestách, čo vyplýva z cenových cenových návrhov doručených regulátorovi.
„Pestrosť situácie v teplárenstve je neskutočná. Máme subjekty, kde je pokles ceny, dokonca pomerne výrazný. Na druhej strane máme subjekty, kde je nárast niekoľkonásobný,“ povedal K. Hirman.
Karel Hirman | Foto: Energie-portal.sk
„Tých, ktorým poklesnú ceny alebo ich nárast bude pod 15-percentnou hranicou, tých sa opatrenia nebudú týkať,“ doplnil minister. Prípadov, kedy ceny tepla v systémoch CZT budúci rok klesnú alebo stúpnu len mierne, je podľa K. Hirmana v rámci Slovenska „niekoľko desiatok.“
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a účastníkov trhu sme sa pýtali na podrobnosti. Palivovú základňu slovenských teplární sme podrobnejšie rozobrali vlani.
V článku sa dozviete:
- čo hovoria o náraste svojich vstupných nákladov výrobcovia,
- ako sa zdražovanie dotklo rôznych palív,
- čo ÚRSO prezradil o cenových návrhoch teplárov,
- pri ktorých zdrojoch výroby ÚRSO eviduje najväčšie zdraženie,
- kde by ceny tepla nemali výrazne rásť.
Biomasa a plyn vyjdú rovnako, hlási Veolia
Jeden z najväčších hráčov na slovenskom teplárenskom trhu, Skupina Veolia Energia Slovensko, zabezpečuje dodávky tepla a teplej úžitkovej vody pre 29 miest. Skupina vo svojich zdrojoch vyrába teplo z rôznych palív, dianie na svetových trhoch sa jej však dotklo najmä cez ceny plynu.
„Vzhľadom na nestabilnú medzinárodno-politickú situáciu a nepredvídateľný ekonomický vývoj čelí celý energetický sektor bezprecedentnému rastu a dramatickej volatilite cien komodít. V našom prípade predovšetkým zemného plynu,“ reagovala na otázku Energie-portal.sk Petronela Chovaníková, obchodná riaditeľka skupiny.
Petronela Chovaníková | Foto: Energie-portal.sk
Okrem ceny zemného plynu však podľa jej slov prudko vzrástla aj cena biomasy ako energetického paliva.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.