Počasie hýbe cenami elektriny v Európe. Bezvetrie znížilo produkciu veterných elektrární takmer na nulu, pomohol plyn.
Ceny elektrickej energie v Európe ovplyvňuje v čoraz väčšej miere počasie. Premenlivá produkcia veterných a fotovoltických elektrární závisí od intenzity vetra a slnka. Nadbytok spôsobuje krátkodobo záporné ceny, nedostatok vedie k dočasnému vyšponovaniu cien počas špičiek.
V zimnom období je hlavným zdrojom vietor a toho v predchádzajúcich dňoch v severozápadnej časti Európy nebolo veľa. Prejavilo sa to v cenách elektriny na väčšine trhov.
Volatilita pripomenula rok 2022
Začiatkom tohto mesiaca poklesla rýchlosť vetra v Nemecku a Veľkej Británii v dôsledku poveternostných podmienok a tzv. “Dunkelflaute” obdobia, kedy takmer bezvetrie pretrváva niekoľko dní. Namiesto stojacich veterných turbín sa spúšťajú najmä plynové elektrárne, aby pokryli dopyt po elektrine.
Situácia bola najkritickejšia v ranných a večerných špičkách. Veterné elektrárne vo Veľkej Británii dokázali zabezpečiť iba 4 % dopytu po elektrine, až 60 % pokryli plynové elektrárne. Podiel veternej energie v energetickom mixe Nemecka dosahuje ročný priemer 32 %, no v týchto dňoch klesol takmer na nulu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.