Najväčším problémom nemeckého diaľkového vykurovania je vysoký podiel výroby tepla z uhlia a zemného plynu.
Nielen Slovensko čelí potrebe dekarbonizovať teplárenstvo. Klimatické ciele EÚ, ktoré sa postupne presadzujú cez revízie predpisov v rámci balíka Fit for 55, povedú nevyhnutne k zmene palivovej štruktúry aj vo výrobe tepla pre centrálne zásobovanie teplom. Podrobnosti balíka sme rozoberali vo februárovom texte.
Na Slovensku tvorí zemný plyn a uhlie takmer 67 % palivovej základne pre výrobu tepla, ako vyplýva z výročnej správy ÚRSO za rok 2021. Číslam za rok 2020 sme sa venovali v samostatnom článku.
Ešte náročnejšej situácii však čelí Nemecko. Štúdia dvoch nemeckých vedcov, ktorú zverejnili začiatkom februára tohto roku, konštatuje výraznú energetickú závislosť výroby tepla pre centrálne zásobovanie teplom na uhlí a zemnom plyne. Odkaz na štúdiu nájdete na konci článku. Autori skúmali výzvy, ktorým v súčasnosti čelí rozširovanie centrálneho zásobovania teplom (angl. district heating, nem. unter fernwärme).
V článku sa dozviete:
- aký je súčasný stav v diaľkovom vykurovaní v Nemecku,
- akým výzvam čelí nemecké teplárenstvo,
- čo bude musieť Nemecko urobiť pre dekarbonizáziu teplárenstva,
- ako môže situáciu skomplikovať Putinova agresia na Ukrajinu,
Tepláreň | Ilustračné foto: Energie-portal.sk
Súčasný stav CZT v Nemecku
V roku 2021 predstavovala čistá výroba tepla dodávateľov diaľkového vykurovania/chladenia celkovo 142,8 miliardy kWh, z toho približne 76 % čistej výroby tepla bolo vyrobených v zariadeniach na kombinovanú výrobu elektriny a tepla.
Väčšina výroby tepla v teplárňach (47 %) bola založená na zemnom plyne, nasledovalo uhlie s 20 %. Podiel obnoviteľných zdrojov energie (vrátane biogénneho podielu odpadu) predstavoval 17 %.
Pokiaľ však ide o inštalovaný tepelný výkon centrálneho zásobovania teplom, drvivú väčšinu zabezpečujú zariadenia na báze uhlia a zemného plynu, spolu približne 83 %.
Obnoviteľné zdroje energie predstavovali v roku 2021 len 11 % inštalovaného výkonu.
Približne štvrtina všetkých novopostavených bytov bola v rokoch 2015 - 2020 postavená s prípojkami na CZT, no od roku 2019 je zrejmý mierne negatívny trend.
Zároveň však v tomto sektore prudko vzrástol podiel elektrických tepelných čerpadiel.
Pre budúci rozvoj diaľkového vykurovania má oveľa väčší význam bytový fond. V roku 2021 bolo 14,1 % bytového fondu zásobovaného centrálnym zásobovaním teplom, v porovnaní s 12,7 % v roku 2010.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.