Projekt centrálneho zásobovania teplom je vo finále energetických projektov | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Centrálne zásobovanie teplom v Trebišove je vo finále energetických projektov

Premena systému výroby tepla v teplárni v Trebišove na využívanie obnoviteľných zdrojov sa stala európskym finalistom súťaže energetických projektov.

tepláreň

Foto: Trebišovská energetická

Rekonštrukcia centrálneho systému vykurovania v Trebišove s využitím obnoviteľných zdrojov sa stala finalistom celoeurópskej súťaže energetických projektov, ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia. Zásobovanie teplom v Trebišovej zabezpečuje od roku 2013 spoločnosť Trebišovská energetická, s.r.o.

Vo februári 2016 prijala Európska Únia Stratégiu pre vykurovanie a chladenie. V rámci tejto stratégie sa kladie dôraz na centrálne zdroje tepla, ktoré umožňujú najefektívnejšie zavádzanie obnoviteľných zdrojov.

Podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe tepla sa v krajinách EÚ za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobil a blíži sa k rovni 20%. Slovensko radí medzi krajiny EÚ, ktoré zaostávajú vo využívaní obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla. Ich podiel dosahuje len 8,7%, napriek tomu, že výrobcovia tepla, ktorí podliehajú regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, využívali v roku 2015 obnoviteľné zdroje energie ako palivo v podiele 28,3%.

Trebišov, ako centrum južného Zemplína sa stalo miestom pre jednu z najväčších a najrozsiahlejších investícií do modernizácie systému vykurovania v meste. Projekt kotolne na biomasu v meste Trebišov stojí na dvoch hlavných pilieroch – centralizácii distribučnej sústavy a využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Pôvodný systém rozvodu tepla bol úplne závislý od zemného plynu ako primárneho zdroja energie.

Hlavnou myšlienkou centralizácie systému bolo sústrediť výrobu tepla na jedno miesto. Dôležité bolo vytvoriť vhodné podmienky pre efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie – biomasy a pre premiestnenie výroby tepla, a teda zdroja znečistenia, mimo centra mesta a obytných oblastí.

Výstavbou nového zdroja tepla na okraji mesta Trebišov a pri konštrukcii nových spojovacích potrubí dokázala tepláreň znížiť stratu tepla na rozvodoch. Celkom bolo postavených 8 000 metrov nových dvoj-rúrkových distribučných potrubí. Pri výbere konkrétneho typu paliva pre výrobu tepla boli brané do úvahy aj regionálne podmienky.

Výber poľnohospodárskej biomasy – slamy a sena v kombinácii s drevnou biomasou bol logickým krokom.

Podarilo sa nahradiť 90% paliva zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi energie - 3 seno a slama, 1 drevnej biomasy. Jedinou nevýhodou spaľovania tuhej biomasy v porovnaní so zemným plynom sú emisie tuhých častíc.

Tento problém tepláreň vyriešila použitím elektrických filtračných zariadení a tkaninových filtrov, ktorými znížili emisie týchto látok na minimálnu úroveň.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Európska komisia pripisuje znižujúcu sa ťažbu viacerým dôvodom.

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární v USA zaznamenali vlani výrazný pokles.

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Transpozíciu smernice o podpore OZE už Slovensko prijalo, ale neoznámilo to Komisii. Zároveň sa stále čaká na vykonávaciu vyhlášku, bez ktorej transpozícia nie je kompletná.