Ministerstvo hospodárstva plánuje aj v budúcom roku dotovať plyn pre všetky domácnosti.
Po tom, čo Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal vydávať cenové rozhodnutia pre dodávateľov plynu na rok 2024, vláda avizuje, že do nich zasiahne podobne ako jej predchodkyňa na konci minulého roka. S tým rozdielom, že ceny plynu nemajú domácnostiam tento raz stúpnuť vôbec.
Uviedol to rezort hospodárstva v tlačovej správe, ktorou včera (28. novembra) reagoval na cenové rozhodnutia ÚRSO. Postup regulátora sme podrobnejšie rozobrali vo včerajšom texte.
Plánovaný zásah do cien plynu opätovným vládnym „zastropovaním“ po dnešnom rokovaní vlády potvrdila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková. Konkrétnu podobu opatrenia chce predstaviť v najbližších dňoch. Súčasne sa však pustila aj do kritiky regulačného úradu.
Pozreli sme sa, koľko stojí dotovanie cien plynu pre domácnosti v tomto roku a čo ovplyvní náklady, ktoré bude musieť štát vynaložiť, ak sa vláda rozhodne udržať ceny plynu na súčasnej úrovni aj v budúcom roku.
Čo avizuje ministerka
„Rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o cenách plynu je škandalózne. Slovenské domácnosti nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku,“ uviedla šéfka rezortu hospodárstva na sociálnej sieti.
„Postup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý vydal cenové rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodne o kompenzáciách pre ceny domácností nie je akceptovateľný a rezort hospodárstva bude musieť prehodnotiť fungovanie tohto úradu,“ doplnila D. Saková. „Považujem za veľmi neštandardné, že sú slovenské domácnosti dnes zbytočne stresované rozhodnutiami, ktoré reálne nevstúpia do platnosti.“
Ako potvrdila aj po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu, ministerstvo má už pripravené všetky potrebné kroky na to, aby vláda na svojom prvom decembrovom rokovaní schválila nariadenia, ktoré garantuje slovenským domácnostiam stabilné ceny plynu.
„Nekoordinovaný postup nominantov predchádzajúcej vlády na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví nie je v súlade s politikou a štandardmi, ktoré presadzuje súčasné vedenie rezortu,“ skonštatovala ďalej ministerka.
Tému možných personálnych zmien na úrade naznačilo už aj programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa objavila zmienka o „revitalizácii“ ÚRSO. Podrobnejšie sme vládny program v energetike zhrnuli tu.
Ako do cien zasiahne vláda
O konkrétnostiach pripravovaných opatrení sa ministerka zatiaľ vyjadruje len v náznakoch. „Stabilné ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli prioritou celej vlády. Preto sme spoločne s ministerstvom financií, predsedom vlády a predsedom parlamentu vyrokovali riešenie, ktoré vláda bude môcť už o týždeň predstaviť,“ povedala D. Saková.
„Ľudia nemusia mať obavy, dodržíme sľuby ktoré sme dali pred voľbami a ceny energií neporastú,“ doplnila na margo volebného programu strany Hlas-SD, ktorý zmieňoval dokonca aj „nižšie ceny energií.“
Rezort hospodárstva v tlačovej správe zároveň avizuje, že súčasťou riešenia budú i zmeny na strane štátneho dodávateľa energií. Slovenský plynárenský priemysel (SPP), do ktorého ministerka nominovala nové vedenie, podľa rezortu „zmení v roku 2024 stratégiu nákupu plynu tak, aby bola výhodnejšia pre slovenské domácnosti.“
Praxou dodávateľov je však nakupovať väčšinu plynu s časovým predstihom. Regulované ceny určené cenovými rozhodnutiami ÚRSO preto reflektujú na trhový vývoj v minulom období. Zároveň platí, že SPP je síce dominantný, no zďaleka nie jediný dodávateľ plynu pre domácnosti. Vláda preto bude musieť využiť inštitút tzv. krízovej regulácie a zasiahnuť voči všetkých dodávateľom, čo naznačuje aj vyjadrenie MH SR zmieňujúce nové nariadenie.
„Všetky podrobnosti bude možné predstaviť verejnosti po rokovaní vlády na začiatku decembra, ktorá musí schváliť vládne nariadenia garantujúce výhodné ceny energií pre ľudí,“ informovalo ministerstvo.
Zastropovanie cien nariadením realizovala aj minulá vláda na sklonku minulého roka. Štát následne začal dodávateľov plynu počas roka 2023 priebežne kompenzovať, pretože tí podľa nariadenia museli voči domácnostiam uplatňovať „zastropované“ ceny, nie ceny vyplývajúce z cenových rozhodnutí ÚRSO. Oproti cenovej úrovni roka 2022 mohli ceny plynu dvihnúť len o 15 %.
Ministerstvo hospodárstva začalo od januára 2023 dodávateľom vyplácať kompenzácie, ktoré im pokrývali rozdiel medzi cenami vyplývajúcimi z cenových rozhodnutí ÚRSO a cenami vyplývajúcimi z vládneho nariadenia. Ako na jar ukázal prepočet Energie-portal.sk, už za prvé tri mesiace sa celkový účet vyšplhal na zhruba 560 miliónov eur.
Úradnícka vláda neskôr zmenila mechanizmus kompenzácií tak, aby zohľadňoval postupný pokles cien plynu na trhoch. Cieľom bolo práve odbremeniť štátny rozpočet.
Koľko to bude stáť v roku 2024
Zostáva vám 20% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.