Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Verejnosť rozhodne, kto získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP

Nadácia SPP opäť umožní verejnosti hlasovať za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku.

Cena Nadácie SPP

Foto: SPP

Široká verejnosť bude môcť rozhodnúť o tom, ktorá z 33 prihlásených súťažiacich pamiatok získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Hlasovanie je súčasťou súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Generálnym partnerom a organizátorom súťaže je Nadácia SPP, partnerom je spoločnosť SPP a mediálnym partnerom RTVS. Cieľom celého projektu je motivovať, inšpirovať a podporovať vlastníkov historických pamiatok, aby zodpovedne, ale aj s odvahou, pristupovali k ich obnove. Hlasovanie sa uskutoční online od 13. marca do 2. apríla 2024 na: www.kpr-fenix.sk/hlasovanie.

Do súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa už tradične hlásia rôzne typy pamiatok – hrady, zámky, paláce, kostoly, synagógy, organy, radnice, vily, meštianske domy, ale aj veže, mosty, železničné stanice či iné zaujímavé technické pamiatky z celého Slovenska. V rámci tohto, v poradí už sedemnásteho ročníka sa do súťaže mohli prihlásiť objekty, ktorých obnova bola dokončená v rokoch 2022 a 2023. Tento rok sa o ocenenie a priazeň odbornej i širokej verejnosti uchádzajú napríklad aj park, kúria, škola, vodojem, koniareň, ale i cenné dvere a historický prameň.

„Nesmierne sa tešíme, že môžeme verejnosti predstaviť ďalšiu várku krásnych obnovených pamiatok. V tomto ročníku sme ich nazbierali spolu 33 z rôznych kútov Slovenska. Veríme, že vlastníci prihlásených pamiatok využijú príležitosť a zmobilizujú svoje bubliny a fanúšikov, aby čo najviac ľudí spoznalo ich pamiatku a hlasovali za ňu,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP. „Dúfame však, že súťaž neostane len v online svete, ale naopak inšpiruje čo najviac ľudí, aby si urobili výlet a navštívili krásy našej histórie aj osobne. Podporíme tak nielen zachovávanie kultúrneho dedičstva, ale aj cestovný ruch a dovolenkovanie ľudí na Slovensku.“

Paralelne s hlasovaním verejnosti vyberá odborná porota, zložená z odborníkov a zástupcov partnerov súťaže, víťazov prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Laureáti získajú sošku bájneho vtáka Fénixa od medzinárodne rešpektovaného umelca, sklárskeho dizajnéra Patrika Illa, osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur.

Pri výbere pamiatok sa odborná porota zameriava na niekoľko aspektov. Od tej najprísnejšej kategórie – zvládnutia obnovy a reštaurátorských prác, až po to, aký má pamiatka vplyv na svoje okolie. Každá pamiatka má svoj príbeh historický, ale aj príbeh svojej obnovy. Obidva pohľady sú pri rozhodovaní dôležité.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže odvysiela 2. mája 2024 o 21.35 h RTVS na Jednotke.

Odmena pre hlasujúcich

Partneri súťaže, SPP a Nadácia SPP, majú pre hlasujúcich pripravenú aj extra súťaž. Po ukončení hlasovania verejnosti, 11. apríla 2024, vyžrebujú 19 hlasujúcich, ktorí získajú balíček zaujímavostí a jednu alebo jedného spomedzi hlasujúcich odmenia fantastickou hlavnou cenou – pobytom pre 2 osoby na 2 noci v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne – národnej kultúrnej pamiatke, ktorá je tiež držiteľom ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Všetky bližšie informácie o súťaži pamiatok, ako aj o žrebovaní hlasujúcich nájdete na www.kpr-fenix.sk.


O SPP

SPP je najväčším slovenským dodávateľom energií, ktorý garantuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby vo všetkých regiónoch Slovenska. Pôsobí aj v Českej republike a svoje tradingové aktivity vykonáva v celej Európe. SPP sa tiež venuje poskytovaniu energetických služieb, energetických smart riešení, rozvoju alternatívnej dopravy a rozvoju výroby a dodávky obnoviteľných energií (elektriny a biometánu). Od roku 2020 SPP vykonáva činnosť výkupcu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Spoločne s českou skupinou ČEZ založil SPP spoločnosť ESCO Slovensko, a.s., ktorá poskytuje služby v oblasti energetických služieb a energetickej efektívnosti. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG, s.r.o. podporuje rozvoj využívania CNG a LNG v doprave ako alternatívy k tradičným palivám.

Aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti a filantropie realizuje SPP prostredníctvom Ekofondu SPP, n.o., Nadácie SPP, Galérie SPP a Múzea SPP. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

O Nadácii SPP

Nadácia SPP bola založená 19. novembra 2002 spoločnosťou SPP, ktorá vníma svoju korporátnu nadáciu ako účinný nástroj na rozvoj občianskej spoločnosti a poskytuje pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách pomocou podpory rôznych projektov. Nedávno oslávila 20 rokov od začiatku svojho prínosu do slovenského mimovládneho sektora. Ako jedna z najväčších neziskových organizácií za ten čas rozdelila už viac ako 60 miliónov eur. #pomahamespolu


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

Slovensko je na chvoste rebríčka v adopcii elektromobility. Bez podpory štátu bude predajnosť rásť pomaly.

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.