Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
SPP - Distribúcia

Cena elektriny na burze stále rastie

Zvyšujúca sa cena elektrickej energie nemusí súvisieť iba s ropou, uhlím, plynom, či CO2. Príležitosť na špekulácie zacítili hedžové fondy.

Cena elektriny na burze stále rastie

Foto: Energie-portal.sk

Rastúca ceny elektrickej energie začína spôsobovať starosti najmä menším a stredne veľkým spoločnostiam v Nemecku. Mnohé z nich totiž nie sú chránené pred výkyvmi ceny komodity tzv. futures kontraktmi. Jedna megawatthodina sa na energetickej burze EEX v Lipsku obchoduje v súčasnosti nad 40 eur, teda dvojnásobku oproti začiatku roka 2016.  

Väčšina veľkých podnikov má zazmluvnené dodávky elektriny na niekoľko rokov dopredu ešte za nižšie ceny, hoci mnohé kontrakty vypršia už v budúcom roku alebo 2020. “Dostávam otázky od mnohých spoločností, ktorým končia kontrakty budúci rok. Sú šokované budúcimi účtami za energie,” cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, riaditeľa poradenskej spoločnosti Energie Consulting.

Elektrina dôležitá v priemysle

Elektrina je z pohľadu nákladov kľúčovou komoditou v energeticky náročných odvetviach ako je oceliarsky, chemický priemysel alebo výroba hliníka. Napríklad metalurgická spoločnosť zo Severného Porýnia-Westfálska teraz platí za elektrinu do 25 eur/Mwh, no v ďalšom období bude musieť vynaložiť viac než 40 eur. Okrem toho vyrába veterné turbíny, kde v súčasnosti dopyt klesá, čo ešte pridáva na problémoch.

Ceny uhlia ťahá nahor vyšší dopyt v Číne, a to aj napriek snahám Pekingu o znižovanie závislosti na fosílnom palive pri výrobe elektriny. Zvýšený dovoz je dôsledkom nadpriemerne teplého počasia, slabej produkcie vodných elektrární a obmedzenej domácej ťažby uhlia. Cena tepelného uhlia v rotterdamskom prístave sa minulý týždeň pohybovala tesne pod trojcifernou hranicou 100 dolárov. Naposledy bola takto vysoko v januári 2012.

Za rastom ceny aj špekulanti

Zvyšujúce sa ceny palív – ropy, uhlia, zemného plynu však nemusia byť jediným dôvodom rastu ceny elektriny, hlavne v nedávnom období. Svoj podiel na tom majú podľa niektorých názorov aj špekulanti - obchodníci. “Iba v posledných desiatich týždňoch sa cena pre budúci rok zvýšila o sedem eur,” cituje nemecký denník obchodníka, podľa ktorého tento nárast nesúvisí s fundamentami trhu. “Na trh nedávno vstúpili viaceré hedžové fondy, ktoré ťahajú ceny nahore.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pôvod spaľovanej biomasy ÚRSO nekontroluje, podnet ochranárov rieši SOI

Pôvod spaľovanej biomasy ÚRSO nekontroluje, podnet ochranárov rieši SOI

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) má kvôli podnetu, ktorý jej postúpil regulačný úrad, preveriť pôvod biomasy v dotovaných zariadeniach v Bardejove a Topoľčanoch.

Skupina ČEZ vlani zarobila takmer o polovicu menej. Prepustí 500 zamestnancov

Skupina ČEZ vlani zarobila takmer o polovicu menej. Prepustí 500 zamestnancov

Medziročný prepad čistého zisku Skupina ČEZ vysvetľuje najmä mimoriadnymi príjmami v predošlom roku 2017.

Rozvodná sieť osvetlenia v Trnave je na elektromobilitu kapacitne pripravená

Rozvodná sieť osvetlenia v Trnave je na elektromobilitu kapacitne pripravená

Dlhodobý plán radnice je rozmiestniť v meste 50 nabíjačiek s výkonom 20 kW, vysokokapacitné by mali stavať súkromné firmy.