Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Cena elektriny na burze stále rastie

Zvyšujúca sa cena elektrickej energie nemusí súvisieť iba s ropou, uhlím, plynom, či CO2. Príležitosť na špekulácie zacítili hedžové fondy.

Cena elektriny na burze stále rastie

Foto: Energie-portal.sk

Rastúca ceny elektrickej energie začína spôsobovať starosti najmä menším a stredne veľkým spoločnostiam v Nemecku. Mnohé z nich totiž nie sú chránené pred výkyvmi ceny komodity tzv. futures kontraktmi. Jedna megawatthodina sa na energetickej burze EEX v Lipsku obchoduje v súčasnosti nad 40 eur, teda dvojnásobku oproti začiatku roka 2016.  

Väčšina veľkých podnikov má zazmluvnené dodávky elektriny na niekoľko rokov dopredu ešte za nižšie ceny, hoci mnohé kontrakty vypršia už v budúcom roku alebo 2020. “Dostávam otázky od mnohých spoločností, ktorým končia kontrakty budúci rok. Sú šokované budúcimi účtami za energie,” cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, riaditeľa poradenskej spoločnosti Energie Consulting.

Elektrina dôležitá v priemysle

Elektrina je z pohľadu nákladov kľúčovou komoditou v energeticky náročných odvetviach ako je oceliarsky, chemický priemysel alebo výroba hliníka. Napríklad metalurgická spoločnosť zo Severného Porýnia-Westfálska teraz platí za elektrinu do 25 eur/Mwh, no v ďalšom období bude musieť vynaložiť viac než 40 eur. Okrem toho vyrába veterné turbíny, kde v súčasnosti dopyt klesá, čo ešte pridáva na problémoch.

Ceny uhlia ťahá nahor vyšší dopyt v Číne, a to aj napriek snahám Pekingu o znižovanie závislosti na fosílnom palive pri výrobe elektriny. Zvýšený dovoz je dôsledkom nadpriemerne teplého počasia, slabej produkcie vodných elektrární a obmedzenej domácej ťažby uhlia. Cena tepelného uhlia v rotterdamskom prístave sa minulý týždeň pohybovala tesne pod trojcifernou hranicou 100 dolárov. Naposledy bola takto vysoko v januári 2012.

Za rastom ceny aj špekulanti

Zvyšujúce sa ceny palív – ropy, uhlia, zemného plynu však nemusia byť jediným dôvodom rastu ceny elektriny, hlavne v nedávnom období. Svoj podiel na tom majú podľa niektorých názorov aj špekulanti - obchodníci. “Iba v posledných desiatich týždňoch sa cena pre budúci rok zvýšila o sedem eur,” cituje nemecký denník obchodníka, podľa ktorého tento nárast nesúvisí s fundamentami trhu. “Na trh nedávno vstúpili viaceré hedžové fondy, ktoré ťahajú ceny nahore.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.