Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Cena elektriny na burze stále rastie

Zvyšujúca sa cena elektrickej energie nemusí súvisieť iba s ropou, uhlím, plynom, či CO2. Príležitosť na špekulácie zacítili hedžové fondy.

Cena elektriny na burze stále rastie

Foto: Energie-portal.sk

Rastúca ceny elektrickej energie začína spôsobovať starosti najmä menším a stredne veľkým spoločnostiam v Nemecku. Mnohé z nich totiž nie sú chránené pred výkyvmi ceny komodity tzv. futures kontraktmi. Jedna megawatthodina sa na energetickej burze EEX v Lipsku obchoduje v súčasnosti nad 40 eur, teda dvojnásobku oproti začiatku roka 2016.  

Väčšina veľkých podnikov má zazmluvnené dodávky elektriny na niekoľko rokov dopredu ešte za nižšie ceny, hoci mnohé kontrakty vypršia už v budúcom roku alebo 2020. “Dostávam otázky od mnohých spoločností, ktorým končia kontrakty budúci rok. Sú šokované budúcimi účtami za energie,” cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, riaditeľa poradenskej spoločnosti Energie Consulting.

Elektrina dôležitá v priemysle

Elektrina je z pohľadu nákladov kľúčovou komoditou v energeticky náročných odvetviach ako je oceliarsky, chemický priemysel alebo výroba hliníka. Napríklad metalurgická spoločnosť zo Severného Porýnia-Westfálska teraz platí za elektrinu do 25 eur/Mwh, no v ďalšom období bude musieť vynaložiť viac než 40 eur. Okrem toho vyrába veterné turbíny, kde v súčasnosti dopyt klesá, čo ešte pridáva na problémoch.

Ceny uhlia ťahá nahor vyšší dopyt v Číne, a to aj napriek snahám Pekingu o znižovanie závislosti na fosílnom palive pri výrobe elektriny. Zvýšený dovoz je dôsledkom nadpriemerne teplého počasia, slabej produkcie vodných elektrární a obmedzenej domácej ťažby uhlia. Cena tepelného uhlia v rotterdamskom prístave sa minulý týždeň pohybovala tesne pod trojcifernou hranicou 100 dolárov. Naposledy bola takto vysoko v januári 2012.

Za rastom ceny aj špekulanti

Zvyšujúce sa ceny palív – ropy, uhlia, zemného plynu však nemusia byť jediným dôvodom rastu ceny elektriny, hlavne v nedávnom období. Svoj podiel na tom majú podľa niektorých názorov aj špekulanti - obchodníci. “Iba v posledných desiatich týždňoch sa cena pre budúci rok zvýšila o sedem eur,” cituje nemecký denník obchodníka, podľa ktorého tento nárast nesúvisí s fundamentami trhu. “Na trh nedávno vstúpili viaceré hedžové fondy, ktoré ťahajú ceny nahore.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Náklady na výrobu vodíka by mohli do roku 2030 klesnúť o 70 % zo súčasnej úrovne, tvrdí banka Morgan Stanley.

Dekarbonizovať energetiku s využitím vodíka má ísť ľahšie

Dekarbonizovať energetiku s využitím vodíka má ísť ľahšie

Potenciál vodíkových technológií v energeticky náročných odvetviach je značný, brzdia ich vyššie náklady.

Bez elektriny je v Česku už 140 tisíc odberných miest

Bez elektriny je v Česku už 140 tisíc odberných miest

(Aktualizované o 23:20 a 23.9. o 7:00 h.) Dispečing ČEZ Distribúcia aktuálne (stav večer ku 23.00 hodine) eviduje vyše 120 porúch na vedení vysokého napätia, ďalšie stovky porúch na vedení nízkeho napätia. Najzložitejšia je situácia v Plzenskom, Karlovarskom a Stredočeskom kraji a Pardubickom kraji a ČEZ teraz rieši poruchy tiež v Olomouckom kraji. Bez elektriny je už takmer 140 tisíc odberných miest.