Slovak Emission Trading
DTE
SPP - Distribúcia

Časť bioplynových staníc na Slovensku vznikla iba ako finančná investícia

Zhruba tretina slovenských bioplyniek nemusí využívať odpadové teplo, keďže vznikli ešte pred októbrom 2012.

Časť bioplynových staníc na Slovensku vznikla iba ako finančná investícia

Foto: Dreamstime

Na Slovensku existuje v súčasnosti 108 bioplynových staníc, ich počet sa v dnešných podmienkach bude zvyšovať iba veľmi ťažko. “Pre porovnanie, v Nemecku existuje zhruba deväťtisíc staníc, kde nie sú zahrnuté v súčasnosti čoraz častejšie vznikajúce biometánové stanice.”

Základný rozdiel medzi Slovenskom a Nemeckom je podľa Dušana Jeleňa zo Slovenskej bioplynovej asociácie v tom, že priemerný výkon bioplynových staníc na Slovensku je zhruba 0,9 MW, v Nemecku približne 0,4 MW. Stanice s menším výkonom pritom umožňujú dôslednejšie využitie odpadovej suroviny.

Ďalším rozdielom je to, že na Slovensku vznikla časť bioplyniek ako finančná investícia, teda stanice postavené iba za účelom zisku, no bez poľnohospodárskeho zázemia. Najvýhodnejšia návratnosť investície je pri výkone od 0,7 do 1 MW. “V súčasnosti sa ukazuje, že vzniká problém s nedostatkom vstupných surovín, respektíve subjekty sa nevedia dohodnúť na cenách,” uviedol D. Jeleň na konferencii Vykurovanie 2019.

Povinné využívanie tepla

Okrem výroby elektrickej energie vyrába stanica aj teplo. Do roku 2012 nebola povinnosť využívať teplo a tretina bioplyniek na Slovensku je postavených za podmienok, že nemusia zo zákona spĺňať túto povinnosť. Stanice postavené po októbri 2012 musia použiť minimálne polovicu vyprodukovaného tepla. Ak sa nezužitkuje, znižuje sa doplatok za elektrickú energiu približne o 30 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk01.05.2019 (17:24)
    Dakujem za clanok, ale pre zmenu stavu je potrebne ponecht kogeneraciu spojenu s vyrobou elektriny iba tam kde je realna moznost vyuzit odpadovce teplo. Pretoze vyuzivanie nizkopotencialneho tepla je narocne urcite by pre bioplynove stanice bolo vyhodnejsiew kondicionovat bioplyn na cisty bio-metan (membranami, alebo molekulovymi sitami) a izolovany produkt predat prostrednictvo distribucnej p=lynarenskej siete. Treba si uvedomit, ze bioplynove stanice su schoplne spracovat rozne "odpady" nielen silaznu kukuricu a z tohto uhla by mali byt aj chapane a statom podporene ako spolocneky vyznamne prevadzky. Je este aj moznost pri kondicionovani bioplynu na bio-metaz ziskany oxid uhlicity zachytit a konvertovat na syn-metan. Toto by mal byt smer pre buducnost ktory umozni vyuzit dostupne zdroje uhlikatych materialov a v konecnom stadiu moze znizit aj zavislost statu od dovozu energetickych zdrojov ( najma ak mienime zastavit tazbu uhlia v prievidzko-handlovskom regione. Priatelsky pozdravujem Forsthoffer

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Hodnotenie ukázalo, že najväčší výrobcovia automobilov zatiaľ neberú elektromobily dostatočne vážne.

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Starý kotol na tuhé palivo by malo vďaka príspevku približne 10 000 domácností vymeniť za ekologickejší plynový kotol. Výška dotácie bude nižšia, ako sa predpokladalo.

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Svetový trh s plynom nedokáže v súčasnosti absorbovať stále rastúcu produkciu a cena komodity sa prepadáva čoraz nižšie.